Máte červenú pleť? Pijete!?

Rozacea

Už ráno sa zobudím s červenou pleťou. Počas dňa sa celá červenám. Nepomáha častokrát ani make-up. Navyše ma pleť svrbí a páli, je to nepríjemné. Na ulici sa cítim trápne. Mám pocit, že sa na mňa všetci dívajú a myslia si, že pijem. Ja nie som alkoholička!“ hovorí Eva (39). Jej problémy sa začali približne v 30-tich rokov.

Najprv tomu neprikladala veľkú pozornosť, začervenanie pleti zmizlo a zas sa objavilo. Spočiatku nevedela, o čo ide. Myslela si, že súvisí so stravovaním či s tým, že je vonku príliš slnečno alebo naopak, že jej problémy spôsobuje mrazivé počasie. Až neskôr začala pátrať a zistila, že trpí chronickým zápalovým ochorením pleti – rozaceou. To postihuje okolo 40 miliónov ľudí na celom svete. Dokonca až 500 tisíc Slovákov. Mnohí nevedia, že trpia práve týmto ochorením.

Trpíte začervenaním tváre, ktorá vyzerá takto?

Ak áno, možno máte rozaceu. Rozacea často spôsobuje začervenanie alebo návaly sčervenania hlavne v oblasti líc, ale aj nosa, brady a čela. Čo je rozacea? Rozacea je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje tvár – zvyčajne v oblasti, kde sa ľudia červenajú.

Červená farba na tvári je u ľudí s rozaceou veľmi bežným symptómom. Pacienti trpiaci týmto ochorením majú charakteristický výraz pretrávajúcej začervenanosti tváre s opakujúcim sa „rumencom“ na čele, brade, lícach a na dolnej polovici nosa, ktorá sa často začína alebo prepukne na základe konkrétnych spúšťacích faktorov.

Všímajte si nasledovné symptómy rozacey:

 1. Trvalá začervenanosť tváre
 2. Tendencia k ľahšiemu dosiahnutiu návalu sčervenania
 3. Hrbolčeky alebo pupence na tvári
 4. Vysušená, napätá alebo svrbivá pokožka
 5. Pocit pálenia alebo pichania na tvári
 6. Začervenanie alebo zhrubnutie kože na lícach, brade, nose alebo na čele
 7. Malé viditeľné cievky na tvári
 8. Vodnaté, krvou podliate alebo podráždené oči, prípadne opuchnuté viečka

Každý zo symptómov sa môže rozvinúť z mierneho do stredne ťažkého až ťažkého. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnóza a liečba.

Čo spúšťa prepuknutie rozacey?

Spúšťacie faktory môžu byť u každého iné; tie, ktoré spôsobujú vzplanutie rozacey u vás, nemusia vyvolať rovnakú reakciu u niekoho iného. Rozaceu môže výrazne ovplyvniť:

 1. Vystavenie sa slnečnému žiareniu

Často ide o najbežnejší spúšťací faktor

 1. Teplota a počasie

Extrémne horúce alebo chladné prostredie, silný vietor

 1. Strava

Korenené jedlá, mliečne výrobky, citrusové plody

 1. Nápoje

Horúce nápoje – káva a čaj; alkoholické nápoje, napr. červené víno

 1. Prípravky používané pri starostlivosti o pokožku

Kozmetika, spreje na vlasy obsahujúce alkohol alebo parfumované zložky

 1. Telesná aktivita

Intenzívne cvičenie vedúce k prehriatiu

 1. Emočné vplyvy

Stres a úzkosť

 1. Zdravotný stav

Menopauza, chronický kašeľ, vysoký krvný tlak

Sledovanie výskytu vzplanutí rozacey vám môže pomôcť identifikovať spúšťacie faktory a môže vám pomôcť vyhnúť sa im v budúcnosti.

Neposudzujte ľudí podľa tváre!

„Začervenanie tváre spojené s rozaceou má významný emočný a psychický dopad na pacientov. Mnohí z nich prežívajú úzkosť, pocit spoločenskej izolácie a sú zaťažení komplexným súborom rozporuplných emócií. Napriek tomu je úroveň povedomia o tomto ochorení pomerne nízka, a to aj medzi pacientmi, ktorí ním trpia,“ hovorí svetovo uznávaný dermatológ Dr. Leon Kircik.

Ak má niekto červenú pleť ešte neznamená, že je alkoholik. Nedajte teda vždy na prvý dojem, môže mýliť.

Výsledky prieskumu ukázali, že mnohí ľudia trpiaci začervenaním tváre vyskúšali viacero druhov liečby a liekov, žiaľ, neúspešne. V kombinácii s nedostatkom informácií o svojom zdravotnom stave, ako aj neexistenciou záujmových skupín pacientov, majú mnohí z nich pocit rozpačitosti a frustrácie. Nevedia, ako majú svoje problémy riešiť.

Trápi aj vás červená pleť? Všetky užitočné informácie nájdete na www.cervenacervenej.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk