Milovníci tetovania: Viete, do čoho idete?

Tetovanie, ihla, telo, pokožka, žena
shutterstock.com

V dnešnej dobe, kedy sa už aj tetovanie vníma ako forma umenia, je tento spôsob, ako si ozdobiť telo, viac a viac populárny. Vedeli ste, čo sa deje v momente, keď sa ihla dotkne kože?

Proces tetovania

Tetovací strojček sa skladá z dvoch hlavných častí – motorčeku a ihly. Každá ihla je starostlivo a sterilne zabalená a každý zákazník má novú. Pomocou rýchleho pohybu ihly sa do spodnej vrstvy kože vpravuje farba, ktorá zostane už trvalá. Ihla sa pohybuje rýchlosťou viac ako 1000 vpichov za minútu. Parížsky tatér Gue-T sa rozhodol prezradiť, ako reaguje koža pri tetovaní a akým spôsobom sa vlastne farba dostane do kože.

http://vimeo.com/86606975

Nie je to novodobá záležitosť
, ihla, telo, pokožka, tetovať, kérka, ruka, táter

Tetovanie bolo zaužívaným zvykom už od neolitických čias. Poukazuje na to aj mumifikované telo „Ötziho“ nájdené v Alpách, ktorého vek sa odhaduje na 5300 rokov. Tento neolitický človek mal na svojom tele špeciálne terapeutické tetovania – malé paralelné čiary na nohách a v oblasti bedrového kĺbu.

Potetované boli aj tri múmie nájdené v permafroste pohoria Altaj. Ich tetovania zahrňovali obrázky zvierat, ktoré boli vyobrazené pomocou kriviek.

Miley cyrus má nové tetovanie!

Znovuobjavenie prastarého umenia

Európania znovuobjavili tetovanie okolo roku 1770 v dobe dobývania južného Pacifiku kapitánom Jamesom Cookom. Až po prvú svetovú vojnu to boli najmä námorníci, ktorí boli priekopníkmi tetovania.

Neskôr mali potetovaní ľudia nálepku kriminálnikov a napriek jeho rozšíreniu v dnešnej dobe, je táto téma pre niektoré generácie a odvetvia práce stále mierne tabu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom