Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestrička podáva vakcínu staršej pani
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podávanie vakcíny proti COVID-19. www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
17. februára 2021 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

Mnohí majú obavy z rýchlo vyvinutej a otestovanej vakcíny: Tu sú fakty, ktoré by mal každý vedieť

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Ako je možné, že vakcína proti covidu-19 bola vyvinutá a otestovaná tak rýchlo? Na túto otázku, ktorá u niektorých ľudí vyvoláva pochybnosti alebo obavy, priniesol rezort zdravotníctva podrobné vysvetlenie …

Samotné ministerstvo zdravotníctva pripustilo, že ide o pochopiteľnú obavu, pretože vývoj a testovanie vakcín v minulosti trvali dlhšie. Dobrou správou však je, že na danú otázku existujú jasné, pochopiteľné a logické odpovede.

Prvou skutočnosťou je, že vývoj vakcíny na covid-19 sa stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch. „V minulom roku sa na to sústredilo enormné množstvo energie a financií aj za cenu odloženia iných projektov. Vďaka tomu mohli výrobcovia vakcín maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji vakcín pracovali, „uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti s tým, že množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny, bolo optimalizovaných a nebyrokratický, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti . „Klinické skúšanie ako také prebiehalo štandardne. Zjednodušené a zrýchlené je to, čo sa deje okolo nich, „dodalo.

K téme:

Pod rýchly vývoj vakcíny sa podpísali aj súbežne spúšťané fázy predklinického a klinického skúšania – ešte predtým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo – ktoré za normálnych okolností nasledujú postupne. „Väčšiemu riziku tak môžu byť potenciálne vystavení dobrovoľníci v jednotlivých fázach klinického skúšania, ale výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná, „zdôraznil rezort. Ako konštatoval ďalej, niektoré spoločnosti začali so samotnou výrobou vakcíny ešte pred ich definitívnym finálnym schválením, čím samé išli do rizika. „Ak budú ich vakcíny schválené, dostanú sa tak rýchlejšie na trh. Ak nebudú schválené, môžu vyrobené vakcíny vyhodiť. “

reklama:

Celý proces vývoja vakcíny proti covidu-19 urýchlila aj možnosť nadviazať na výskum a vývoj vakcíny na ochorenie MERS, ktoré je tiež spôsobené koronavírusom.

reklama:

Odporúčané

K téme

ŠÚKL zverejnilo informácie o vakcíne: Tu sú vedľajšie účinky očkovania! Dvanásť najčastejších dlhodobých symptómov COVID-19: Ten prvý pociťuje každý infikovaný!

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.