Moderný spôsob čistenia tvrdých podláh

Fc_3_living_room_yellow_app_03_ci15_300 dpi jpg.jpg
Foto: Kärcher

BRATISLAVA 26. novembra (DámskaJazda.sk) – Doba kobercov vo väčšine domácností je už dávno preč. Tie plnia už len dekoratívnu funkciu. Mnoho spôsobov na ich čistenie nebolo. Väčšinou sa vysávali alebo raz za čas tepovali. Ešte dávnejšie prášili pred domom na prachéri.

Koberce nahradili a nahrádzajú tvrdé podlahy. Plávajúca laminátová podlaha, drevené či korkové parkety, vinyl a keramická dlažba sú praktickejšie na údržbu a sú hygienicky menej škodlivé. A aj metód ich čistenia je viac. V typickej slovenskej domácnosti sa tvrdá podlaha zametá, umýva mopom a vysáva. Klasikou sú bežné vreckové či bezvreckové vysávače, svojich priaznivcov si nachádzajú tiež tyčové vysávače. Skutočný boom však zažívajú robotické vysávače.

Dnes vám predstavíme moderné flexibilné čističe, ktoré umožňujú ekologický a efektívny spôsob čistenia tvrdých podláh.

Čistenie podlahy bez mopu vďaka flexibilným čističom

Ak hovoríme o moderných čističoch tvrdých podláh, myslíme flexibilné tyčové čističe, ktoré dokážu čistiť skutočne efektívne a ekologicky. Na rozdiel od mopu, spotrebujete podstatne menej vody. Napríklad jeden z popredných výrobcov čistiacej techniky, spoločnosť Kärcher, uvádza pri svojom čističi s označením FC 3 Cordless až 90%-nú úsporu vody. Zároveň až o 20% lepšie vyčistenie ako so spomínaným mopom a vedrom s vodou. Tieto čističe čistia prostredníctvom valcov, ktoré sú priebežne zvlhčované. Zároveň sú šetrné aj k drevenej podlahe, pretože vždy pustia len toľko vody, aby ju nepoškodili. To sa v prípade mopu a vedra s vodou povedať nedá. Vždy hrozí, že sa vám voda z vedra vyleje alebo že nedokážete mop dostatočne vyžmýkať.

Fc_3_living_room_milk_yellow_app_01_ci15_300 dpi jpg.jpg
Foto: Kärcher

Efektívne čističe podláh bez kábla

Ak hovoríme o efektivite, myslíme tiež na námahu, ktorú musíte vynaložiť na samotné čistenie. Moderné čističe pracujú za vás. Vy len pohodlne prechádzate s čističom po miestnosti a žiadne žmýkanie a ťahanie vedra viac nepoznáte. A ak si zakúpite flexibilný čistič, zavadzať vám nebudú ani káble. Sú totiž na batériu. Kvalitné čističe majú automaticky podporovaný pohyb valcov smerom dopredu a jednoduché navigovanie, čím je manipulácia ešte jednoduchšia a pohodlnejšia.

Pre ešte dokonalejšie čistenie bez šmúh je možné používať špeciálne čistiace prostriedky. Informujte sa u konkrétneho výrobcu na prostriedky kompatibilné s vybraným modelom.

Vysávanie aj stieranie v jednom kroku

Ešte komplexnejšie sú flexibilné čističe podláh, ktoré dokážu naraz vysávať aj stierať mokrú i suchú špinu. Vďaka tomu nepotrebujete čistenú podlahu najskôr povysávať a následne umyť, spravíte to naraz. Automaticky vlhčené rotujúce valce z mikrovlákna špinu pozbierajú a zmes vody a špiny sa súčasne bez prestávky z valcov odsáva. Veľkou výhodou tiež je, že pri výmene či čistení valcov neprídete do kontaktu so špinou. Vďaka vlhčeniu rotujúcich valcov sa prach, peľ či roztoče nevíria, čo ocenia nie len alergici.

Fc_3_kitchen_edge_cleaning_yellow_app_02_ci15_300 dpi jpg.jpg
Foto: Kärcher

Pár tipov ako odstrániť z podlahy špecifické nečistoty

Napriek tomu, že sú moderné čističe tvrdých podláh skutočne výkonné, praktické a úsporné, predsa len existujú nečistoty, s ktorými si budete musieť pomôcť pravdepodobne ručne.

Typickým príkladom je zalepená žuvačka. Správne, aj v byte či dome sa môžete stretnúť s takouto absurditou. Nemusí to byť práve váš syn či kamarát, ktorý netrafí žuvačku do koša. Ľahko ju môžete priniesť na obuvi, napríklad z chodníka. A rovnako, ako čistí upratovacia služba chodníky, si so žuvačkami môžete poradiť aj vy. Zmrazením. Ak sa vám nechce zháňať zmrazovací sprej, poslúži aj obyčajný ľad. Po zmrazení odstráňte žuvačku nožíkom, ideálne plastovým, aby ste podlahu nepoškriabali. Tento spôsob čistenia môžete využiť napríklad aj pri potečenom vosku.

K znečisteniu podlahy často dochádza aj gumenými podrážkami topánok. Upratovačky v telocvičniach by o tom vedeli rozprávať svoje. Nevhodná obuv zanecháva šmuhy. Ak sa to stane aj u vás, skúste šmuhy vygumovať obyčajnou gumou, akú používajú vaše deti v škole. Ak to nepomôže, účinkovať môže odlakovač nechtov.

Inzercia

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk