Modrá veľryba: 6 nebezpečných faktov, ktoré ste o tejto hre nevedeli

Modrá veľryba, oceán

Tu nájdete hlbšie vysvetlenie hlavne pre rodičov. Stojí za prečítanie.

Keďže som sa stretol v mojom okolí s “hrou“ Modrá veľryba, ktorú zrejme väčšina dospelých nepochopila ináč, ako že dieťa môže zomrieť, čo je samozrejme to najhoršie na svete, chcem vám napísať aj „iné“ technické vysvetlenie, prečo je jej podstata nebezpečná.

Sociálne inžinierstvo sa používa na získavanie osobných údajov, hesiel, informácií, ktoré si neuvedomujete, že sa nachádzajú v počítačoch. História navštívených stránok, platobných údajov, ip adresy počítača atď. Ak sa „obeť“ rozhodne iba túto hru začať hrať, spustí celý systém odhalenia osobných údajov.

Po nadviazaní spojenia s druhou stranou sa totiž celá komunikácia presúva na ruský VKontakte (čo je obdoba Facebooku) umiestnený na dark webe (temný internet bez cenzúry), ktorý nie je dostupný bežným ľuďom s bežnými znalosťami bez nejakej podstaty podvodu.

Program prejde ip adresu užívateľa, na koho je registrovaná, na akú adresu bydliska je registrovaná, zanalyzuje cookies prehliadača o návštevách stránok, čo ste vyhľadávali, aké kľúčové slová ste používali a iné informácie, kde v podstate získa prístup k celej histórii fungovania užívateľa, vrátané psychologického profilu, rodného čísla, čísiel dokladov OP, PAS atď. či iných osobných údajov, ktoré môžu byť napr. samotného rodiča, ak dieťa nie je plnoleté. Z týchto dát je následne vytvorený profilový sumár o informáciách, z ktorých by sa vám zatočila hlava. Ďalej tieto údaje ukladá do databáz na dark webe, kde sú poskytnuté k zneužitiu komunite, ktorá si informácie vydraží.

Celý problém doteraz bol, že nebolo možné plnohodnotne zneužívať informácie reálneho fyzicky žijúceho človeka, pokiaľ bola osoba živá a schopná reagovať. Týmto riešením s konečným donútením užívateľa vziať si život, sú následne tieto údaje okamžite poskytnuté k zakúpeniu pre najvyššiu ponúknutú cenu.

Naozaj si na to dávajte pozor a hĺbkovo analyzujte každé správanie svojho dieťaťa, či známeho.

Michal Líška ( odborník IT )

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk