Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tehotenstvo, lekári,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
GettyImages
reklama:
reklama:
reklama:
23. marca 2020 Deti a rodinaTehotenstvo od DamskaJazda.skwww.bbc.com

Môže sa koronavírus preniesť z budúcej matky na plod? Lekári si myslia nasledovné

Množstvo naliehavých otázok vyvolal prípad z Veľkej Británie, keď krátko po pôrode zistili koronavírus matke aj jej novonarodenému dieťaťu. Britskí lekári tvrdia, že tak, ako ešte veľmi veľa nevieme o samotnom koronavíruse a o tom, ako sa správa, nevieme zatiaľ spoľahlivo povedať ani to, či je možné, že sa prenáša na plod tehotnej matky.

Britská Kráľovská spoločnosť pôrodníkov a gynekológov (RCOG) však v nedeľu vydala odporúčania pre tehotné ženy a čerstvé mamičky, podľa ktorých „to nevyzerá, že by (tehotné ženy – pozn. SITA) mali po nakazení koronavírusom vážnejšie ťažkosti v porovnaní s celkovou situáciou„.

Naopak, podľa RCOG „je predpoklad, že veľká väčšina tehotných žien pocíti iba ľahké alebo stredne ťažké príznaky podobné chrípke či nachladnutiu„.

Hoci sa možnosť, že koronavírus sa môže na dieťa preniesť už v brušku, zatiaľ nedá spoľahlivo vylúčiť, podľa RCOG nie je veľmi pravdepodobná. V súvislosti so spomenutým prípadom sa pritom snažia zistiť, či sa dieťa nakazilo pred narodením alebo až po ňom.

reklama:

Zatiaľ nie sú dôkazy o tom, že by vírus mohol napadnúť vaše vyvíjajúce sa dieťa počas vášho tehotenstva. Je preto nepravdepodobné, že to, že tento vírus máte, môže spôsobiť nejaké abnormality u vašich detí,“ uvádza spoločnosť.

Britskí gynekológovia tiež ubezpečujú, že ženy, ktoré majú koronavírus, môžu kojiť, keďže jeho prenos na dieťa cez materské mlieko nebol dokázaný. Mali by sa však pri kojení vyvarovať kašľania a pred ním aj po ňom by si mali umyť ruky.

reklama:

Odporúčané

K téme

Ako znížiť riziko predčasného pôrodu? Vedci radia jesť tento druh zeleniny Ibuprofén ako liek na koronavírus a ARDS? Vedci začali s testovaním

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.