Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tehotenstvo, žena, dieťa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
reklama:
reklama:
reklama:
7. mája 2015 Deti a rodinaTehotenstvo od MonaSITA

Môžete porodiť zdravé dieťa, ak máte rakovinu?

Život sa niekedy s nami dokáže kruto zahrať. Radostná správa sa môže zmeniť na zúfalstvo. Zistili vám rakovinu počas tehotenstva? Ako vlastne ďalej?

Rakovina je veľmi vážne nádorové ochorenie, ktorých spoločnou vlastnosťou je nekontrolovateľné množenie nádorových buniek. Premenu zdravej bunky nášho tela na rakovinovú vyvolávajú onkogény (časti nukleových kyselín), ktoré sú prítomné v každej bunke nášho tela, ale v zdravej forme spia. Ich aktiváciou dochádza k abnormálnemu deleniu buniek a k vzniku nádoru. Ak je toto ochorenie spojené s tehotenstvom, nastáva ťažká situácia, ktorá spôsobuje vznik závažných problémov a ešte ťažších rozhodnutí.

Ukončiť tehotenstvo alebo nie?

Tu je dôležité, o aký druh nádorového ochorenia sa v danom prípade jedná a v akom štádiu sa budúca mamička nachádza. Tehotenstvo pri niektorých formách dokonca pozitívne vplýva na ďalší priebeh rakoviny, preto hneď neprepadajte zúfalstvu. Podľa štúdie onkologickej kliniky MD Anderson Cancer Center pacientkam trpiacim nádorovým ochorením prsníka tehotenstvo z nevysvetliteľných príčin pri liečbe prospieva.

reklama:

Názor odborníkov nie je jednotný ani v otázke, či podať tehotným pacientkam chemoterapiu alebo nie. Riziko poškodenia plodu sa zmenšuje, ak liečba bola realizovaná v druhom a treťom trimestri gravidity. Chemoterapia v prvých troch mesiacov sa vôbec neodporúča.

Aj s rakovinou môžete porodiť zdravé dieťa

Rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV je ďalší druh nádorového ochorenia, ktorý je zlučiteľný s tehotenstvom. Tento vírus neohrozuje zdravie nenarodeného dieťaťa a priebeh tejto rakoviny má pomalší charakter, preto odklad liečby po pôrode neohrozí život pacientky a u väčšiny mamičiek dokonca dochádza k úprave cytologických výsledkov.

reklama:

Na záver treba dodať, aj keď je rakovina smrteľnou a nebezpečnou chorobou, stále existujú zázračné príbehy uzdravenia, kde sila pozitívnej mysle zatiaľ z neobjasnených príčin nad ňou zvíťazila.

reklama:

Odporúčané

K téme

Toto pred gynekológom nesmiete zatajiť! 45 ideálnych potravín pre ženu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.