Môžete porodiť zdravé dieťa, ak máte rakovinu?

Tehotenstvo, žena, dieťa
shutterstock.com

Život sa niekedy s nami dokáže kruto zahrať. Radostná správa sa môže zmeniť na zúfalstvo. Zistili vám rakovinu počas tehotenstva? Ako vlastne ďalej?

Rakovina je veľmi vážne nádorové ochorenie, ktorých spoločnou vlastnosťou je nekontrolovateľné množenie nádorových buniek. Premenu zdravej bunky nášho tela na rakovinovú vyvolávajú onkogény (časti nukleových kyselín), ktoré sú prítomné v každej bunke nášho tela, ale v zdravej forme spia. Ich aktiváciou dochádza k abnormálnemu deleniu buniek a k vzniku nádoru. Ak je toto ochorenie spojené s tehotenstvom, nastáva ťažká situácia, ktorá spôsobuje vznik závažných problémov a ešte ťažších rozhodnutí.

Ukončiť tehotenstvo alebo nie?

Tu je dôležité, o aký druh nádorového ochorenia sa v danom prípade jedná a v akom štádiu sa budúca mamička nachádza. Tehotenstvo pri niektorých formách dokonca pozitívne vplýva na ďalší priebeh rakoviny, preto hneď neprepadajte zúfalstvu. Podľa štúdie onkologickej kliniky MD Anderson Cancer Center pacientkam trpiacim nádorovým ochorením prsníka tehotenstvo z nevysvetliteľných príčin pri liečbe prospieva.

Názor odborníkov nie je jednotný ani v otázke, či podať tehotným pacientkam chemoterapiu alebo nie. Riziko poškodenia plodu sa zmenšuje, ak liečba bola realizovaná v druhom a treťom trimestri gravidity. Chemoterapia v prvých troch mesiacov sa vôbec neodporúča.

Aj s rakovinou môžete porodiť zdravé dieťa

Rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV je ďalší druh nádorového ochorenia, ktorý je zlučiteľný s tehotenstvom. Tento vírus neohrozuje zdravie nenarodeného dieťaťa a priebeh tejto rakoviny má pomalší charakter, preto odklad liečby po pôrode neohrozí život pacientky a u väčšiny mamičiek dokonca dochádza k úprave cytologických výsledkov.

Na záver treba dodať, aj keď je rakovina smrteľnou a nebezpečnou chorobou, stále existujú zázračné príbehy uzdravenia, kde sila pozitívnej mysle zatiaľ z neobjasnených príčin nad ňou zvíťazila.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk