Mrazené mäso: rozdiely v kvalite sú obrovské, úspora v cene za to určite nestojí

Mrazené hovädzie mäso
Foto: Getty Images

Moderná doba so sebou priniesla vysoké nároky na uchovanie surovín čo najdlhšiu dobu. To je aj dôvod, prečo sa môžeme v obchodoch stretnúť s mrazeným mäsom. Možno ste si však už položili otázku, ako je na tom s kvalitou. Aj na to teraz odpovieme.

Výhody mrazeného mäsa: dlhšia trvanlivosť a nižšia cena

Asi najväčšou výhodou, kvôli ktorej sa väčšina z vás rozhodne pre kúpu mrazeného mäsa, je jeho dlhšia trvanlivosť. Kým čerstvé a chladené mäso vám vydrží iba zopár dní, v prípade tohto mrazeného môže byť trvanlivosť aj rok. Pozerať však treba aj na odporúčanú teplotu mrazenia, niekde stačí „iba“ -12 °C, niekde je treba „až“ -18 °C.

Druhým benefitom, ktorý mrazené mäso ponúka, je jeho cenová výhodnosť. Oproti chladenému je lacnejšie, čo platí najmä pre hydinu, ryby a zverinu.

Ak sa rozhodnete pre mrazené mäso, získate za rovnakú cenu vyššiu hmotnosť, prípadne, rovnaká hmotnosť mäsa bude v prípade toho mrazeného lacnejšia. O niečo menej to platí v prípade bravčoviny a hovädziny, aj tam ale býva rozdiel viditeľný.

Nevýhody: pripravujete sa o kvalitu aj o živiny

Ak sa rozhodnete pre kúpu mrazeného mäsa, kupujete si s výhodami aj zopár nevýhod. Tie prvé budú viditeľné okamžite: rozmrazené mäso stráca oproti čerstvému zdravú farbu, intenzívnu vôňu a aj konzistenciu, pri nevhodnom rozmrazení sa z neho stane tzv. blato. Čo je ešte horšie, vo väčšine prípadov stratí aj 10 až 20 % z hmotnosti.

Oveľa horšie to je, ak sa pozrieme na menej viditeľné faktory. Zmrazením a rozmrazením sa pripravujete o dôležité minerály, niektoré z nich pritom nájdete iba v mäse.

Najväčším problémom sú ale živiny, konkrétne bielkoviny. Tie sú pre telo nenahraditeľné a práve mrazené a rozmrazované mäso ich má menej, ako to čerstvé. Je za tým mikroflóra spôsobujúca rozpad proteínov, ktorá sa v mäse udrží aj počas zmrazenia.

Rozmrazovanie mäsa je „hotová veta“

Kúpiť mrazené mäso je na prvý pohľad jednoduché, no to najdôležitejšie ešte len príde, ak ho budete chcieť použiť. Okrem spomínanej straty proteínov a dôležitých minerálov pri rozmrazovaní hrozí, že výsledný produkt bude v praxi nepoužiteľný.

Tu sú základné princípy, ktorých sa treba držať:

  • nikam sa neponáhľajte, voda zo zmrazeného mäsa by sa mala roztápať pomaly
  • ak to uponáhľate, nestihne sa naspäť „vstrebať“ do mäsa
  • najjednoduchšie je rozmrazovanie pod tečúcou vodou
  • vyhnite sa naopak rozmrazovaniu mäsa ponoreného v horúcej vode
  • rozmrazenie v rúre je nevhodné, najmä pre pôsobenie tepla na mäso na povrchu
  • to isté hrozí aj pri nevhodnom nastavení mikrovlnky

Ak ide o skladovanie, ani mrazené mäso vám nevydrží „naveky“, hoci dátum na obale tvrdí opak. V domácich podmienkach sa neodporúča mať zmrazené mäso dlhšie, ako 3 mesiace. Táto doba je vhodná najmä s ohľadom na výsledok po jeho rozmrazení.

Pozerajte na čerstvosť, ale aj na pôvod mäsa

Výhody chladeného mäsa sú jednoznačné: čerstvosť, optimálny proces zrenia aj po jeho kúpe a lepšie zachovanie jeho kvality z pohľadu chuti aj obsahu živín.

Pri výbere mäsa však treba pozerať aj na jeho pôvod a to bez ohľadu na to, či kupujete hydinu, bravčové alebo hovädzie mäso. Nadmerné používanie antibiotík, nekvalitné krmivá s obsahom GMO, stresové prostredie, nevhodná skladba stravy aj využívanie pesticídov a chemických postrekov v krmivách, to všetko sú veľké mínusy.

Najlepšie je v tomto prípade siahnuť po BIO mäse ekologickej z farmy. Dobrou správou je, že takýchto možností je aj na Slovensku dostatok a okrem čerstvého chladeného mäsa tak získate kvalitný produkt, ktoré splní najprísnejšie kritéria v kuchyni aj na stole.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom