Mýty a fakty o metabolizme: Toto treba vedieť, ak chcete schudnúť!

Chudnutie, diéta, štíhla línia

Problém udržať si správnu váhu si často ospravedlňujeme pomalým metabolizmom. Čo to ale metabolizmus vlastne je? Dá sa jeho fungovanie ovplyvniť?  Tu sú niektoré z najčastejších mýtov o metabolizme – veríte im aj vy?

Mýtus: S pribúdajúcim vekom sa metabolizmus spomaľuje.

Ako je to v skutočnosti: Je pravda, že s pribúdajúcim vekom mnohí ľudia priberajú. Väčšinou je to ale preto, že sa hýbu a cvičia oveľa menej ako v mladosti a preto aj denne spália menej kalórií. Dôsledkom je potom strata svalovej hmoty a spomalený metabolizmus.

Výbornou prevenciou priberania je vhodná kombinácia kardio cvičenia, ktoré spáli prebytočné kalórie a silového tréningu, ktorý buduje svalovú hmotu.

Mýtus: Metabolizmus nedokážeme zmeniť

Ako je to v skutočnosti: Pri niektorých ľuďoch sa zdá, že môžu jesť čokoľvek a nepriberú ani gram. Pravda je však taká, že títo ľudia si pravdepodobne vyberajú zdravé potraviny s relatívne nízkym obsahom kalórií. Mnohí z týchto „šťastlivcov“ okrem toho spália viac kalórií jednoducho preto, lebo sa veľa hýbu –  možno chodia viac po schodoch, alebo v práci zájdu za kolegyňou vo vedľajšej kancelárii, namiesto toho aby jej poslali e-mail. Ak teda chcete naštartovať metabolizmus a dali ste sa na silový tréning, získané svalstvo sa snažte aktivovať čo najčastejším pohybom.

Mýtus: Ak jeme studené jedlá a pijeme studené nápoje, spálime viac kalórií

Ako je to v skutočnosti: Výskumy preukázali, že pri pití veľmi studených nápojov ľudia spálili len nepatrne viac kalórií ako pri konzumácii teplých alebo vlažných nápojov. Rozdiel je ale taký malý, že táto teória pri chudnutí nezohráva žiadnu významnú úlohu.

Mýtus: Menej prijatých kalórií spomaľuje metabolizmus

Ako je to v skutočnosti: Je pravda, že pri znížení príjmu kalórii sa metabolizmus môže trochu spomaliť – je to prirodzená odpoveď organizmu, ktorý sa snaží nahromadiť čo najviac kalórií. Takéto spomalenie metabolizmu sa dá ale veľmi ľahko vykompenzovať zvýšenou telesnou aktivitou. Optimálny metabolizmus nám teda zabezpečí len správne nastavená kombinácia stravovania a cvičenia.

Mýtus: Ak nejeme večer, kedy sa metabolizmus spomaľuje, schudneme rýchlejšie

Ako je to v skutočnosti: Ak ľudia schudnú, pretože nejedia po určitej hodine, je to iba preto, lebo zredukovali celkový kalorický príjem a nie preto, že večer už nejedia.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk