Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rakovina hrubého čreva, bolesť, choroba, bolesť brucha
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
23. marca 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Na aký druh rakoviny umierajú Slováci najviac?

Pritom sa dá nebezpečnému nádorovému ochoreniu predísť prevenciou a v skorom štádiu je liečiteľné. 

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Kolorektálny karcinóm je u slovenských pacientov druhým najčastejším zhubným nádorom či už vo výskyte, alebo v počte úmrtí v dôsledku tohto ochorenia. Počet nových prípadov stále stúpa a podľa odhadov v roku 2018 lekári diagnostikujú 5 004 nových prípadov.

Rakovine hrubého čreva sa dá predísť prevenciou a v skorom štádiu je dobre liečiteľná. Až 25 percentám pacientov však kolorektálny karcinóm diagnostikujú až v metastatickom štádiu, s päťročným prežívaním predstavujúcim 10 percent.

Úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva je stále alarmujúca

Úmrtnosť pacientov s kolorektálnym karcinómom je stále alarmujúca, a to aj napriek tomu, že za uplynulých 15 rokov pre pokroky v diagnostike a liečbe poklesla. Liečba pacientov s týmto ochorením sa delí v súlade s odporúčaniami Európskej spoločnosti pre lekársku onkológiu na viacero línií liečby, ktoré nie sú ale rovnaké ako štádiá ochorenia. U pacientov s metastatickým karcinómom kolorekta v prvej línii sa prežívanie predĺžilo zo šiestich mesiacov až na dva roky, u pacientov s metastatickým karcinómom hrubého čreva podstupujúcich liečbu v tretej a vyššej línii je to menej ako rok.

Liečba rakoviny hrubého čreva

reklama:

Ochorenie sa lieči v závislosti od viacerých faktorov vrátane umiestnenia a veľkosti nádoru, prítomnosti metastáz či veku a stavu pacienta. Pri kolorektálnom karcinóme, ktorý je najlepšie liečiteľným typom rakoviny tráviaceho systému, sa používa chirurgická liečba, rádioterapia, konvenčná chemoterapia a cielená terapia. V prvej a druhej línii liečby majú pacienti k dispozícii množstvo liečebných chemoterapeutických režimov a niekoľko druhov cielenej terapie. Za uplynulých 15 rokov sa pritom zaviedli nové chemoterapeutiká, biologická terapia či personalizovaný prístup pri výbere jednotlivých liečebných možností a multidisciplinárny prístup k liečbe, ktoré sa podpísali na poklese úmrtnosti pacientov.

Nová chemoterapeutická liečba predstavuje nádej

V prípade pacientov v tretej a štvrtej línii sú možnosti liečby limitované. Pacienti podstupujú opakovanú terapiu liečivami z prechádzajúcich línií alebo podpornú liečbu. Dopyt po nových liečebných postupoch tak zostáva neuspokojený. Nádej na zlepšenie celkového prežívania pre nich však môže predstavovať nová chemoterapeutická liečba, ktorú zaregistrovali v Európskej únii v roku 2016. Ide o perorálnu chemoterapiu s duálnym mechanizmom účinku, ktorá zastaví ďalšie delenie rakovinovej bunky a účinkuje aj u pacientov odolným voči predchádzajúcej chemoterapii. Táto liečba výrazne predlžuje celkové prežívanie pacientov v tretej a štvrtej línii liečby a predlžuje prežívanie bez rozvoja ochorenia. Pacientom môže znížiť riziko úmrtia o 32 percent a znížiť riziko rozvoja progresu ochorenia o 52 percent. Vďaka perorálnemu podávaniu môžu danú chemoterapiu pacienti užívať doma. Tento rok bude tento inovatívny typ liečby podliehať žiadosti o úhradu z verejného zdravotného poistenia.

reklama:

Odporúčané

K téme

Prečo všetky choroby pochádzajú z nervov? Čaj, ktorý pomáha liečiť štítnu žľazu, artritídu, kašeľ, závraty a chronickú únavu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.