Na festivale Hory a mesto bude mať premiéru film Polárnik

Hory a mesto
Hory a mesto horyamesto.sk

Režisér Pavol Barabáš uvedie svoju najnovšiu snímku osobne v nedeľu 6. apríla v bratislavskom Auparku.

Na 15. ročníku Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa uskutoční od 2. do 6. apríla v bratislavskom Auparku, bude mať svetovú premiéru najnovší film slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Polárnik.

Snímka o významnom polárnikovi Petrovi Valušiakovi je pritom momentálne ešte len v záverečnej fáze postprodukcie.

Barabáš s Valušiakom snímku osobne uvedú v nedeľu 6. apríla o 16:00.

Paľo nás oslovil už v štádiu, keď bol program prakticky uzavretý. Nemohli sme odolať, pretože film sa nám veľmi páčil a navyše jednoznačne patrí do kontextu festivalu, a tak sme sa rozhodli vytvoriť mu miesto v programe a uviesť ho vo svetovej premiére,“ uviedla dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

Slovenský polárnik Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podarilo, ako prvým v histórii, prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým Severným ľadovým oceánom cez Severný pól až k brehom Kanady. Práve túto významnú udalosť zaznamenal Pavol Barabáš v dokumente 118 dní v zajatí ľadu (1998).

Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám v Antarktíde.

Pavol Barabáš okrem toho uvedie na festivale ešte jeden film – Stopy na hrebeni (2013) o zimnom prechode hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier, ktorý vlani absolvovali Michal Sabovčík a Adam Kadlečík. Tí na festivale priblížia túto expedíciu počas prezentácie Horské priateľstvá.

Na festivale Hory a mesto sa celkovo predstaví 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem výstav.

Po skončení podujatia sa vybraný program podujatia presunie do Prešova, Dolného Kubína, Žiliny a Zvolena, ďalej aj do Česka, Maďarska a Poľska.

Informácie pochádzajú od PR manažérky festivalu Hory a mesto Zuzany Golianovej a z archívu agentúry SITA.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk