Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
nohy www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
20. februára 2021 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

Na opuchnuté nohy pomôže nielen domáci kúpeľ, ale aj niekoľko jednoduchých cvikov

Opuchnuté a unavené nohy, trápia mnohých z nás. V skutočnosti je jedno, či je človek zdravý, nemá problémy s tlakom ani s cukrovkou. Máme pre vás pár skvelých tipov čo robiť, aby ste predišli opuchnutým nohám.

Nohy často zanedbávame

Treba si úprimne povedať, že všeobecne moc pozornosti svojim nohám nevenujeme, pretože to nepovažujeme za dôležité. To je ale často len do tej chvíle, než prestanú slúžiť tak, ako sme navyknutí. Od neupravených chodidiel, popraskaných pat až po opuchy a neoholené  lýtka, toho  všetkého  sme schopné  sa dopustiť. Je samozrejme jasné, že s pribúdajúcim vekom, deťmi a starosťami je na také  procedúry čoraz menej času. No aj tak je treba si uvedomiť, že ak chceme vyzerať žensky a príťažlivo, potom sú upravené nohy a chodidlá vskutku základom! Prinajmenšom v letných mesiacoch, kedy nohy odhaľujeme.

Ako na opuchy?

Výber týchto piatich cvičení z vás urobí odborníka na odstraňovanie opuchov. Vďaka nim vás už totiž opuchy členkov a lýtok tak ľahko nestretnú, a vy sa tak budete môcť tešiť aj  zo sukní.  Chce to len čas a trpezlivosť, tak ako u všetkého.

Cvičenie na podlahe

Postavte sa na rovnú podlahu, prsty pokrčte pod seba a zostaňte v takej pozícii 5 sekúnd. Potom prsty narovnajte a celé cvičenie opakujte 20x. Nohy sa vám prekrvia a zabudnú na znecitlivenie v dôsledku tepla.

Chôdza po špičkách

reklama:

Choďte po dome po špičkách. Prejdite sa napríklad z kúpeľne do kuchyne po špičkách tak, aby ste došliapovali  priamo na špičky približne 20 sekúnd. Potom sa minútku pohybujte normálne a potom opäť približne na pol minúty stúpajte na špičky. Opakujte koľkokrát chcete. Posilníte tým totiž  svaly na nohách, v dôsledku čoho vám členky nebudú opúchať.

Využite podložku

Na tretie  cvičenie si kúpte podložku. Ľahnite si na chrbát a jednu nohu zdvihnite a narovnajte, aby ste vytvorili pravý uhol, prípadne niečo, čo sa mu bude čo najviac podobať. Druhú nohu nechajte na podložke, ideálne vo vodorovnej polohe bez skrčeného kolena. Zdvihnutou nohou začnite robiť krúžky v smere hodinových ručičiek. Robte to zhruba 10 sekúnd, potom nohu pokrčte v kolene a krúžte kolenom. Nakoniec nohu nechajte nad podložkou a točte iba chodidlom. Nohu položte a vymeňte. Opakujte každú časť 10x. Zlepší sa vám pohyblivosť kolenného a bedrového kĺbu, čo zabraňuje ukladaniu solí, ktoré majú tiež často na svedomí naše „slonie labky“.

Spojte palce na nohách

Sadnite si a chodidlá dajte k sebe. Oba palce potom spojte úzkou  a pevnou  gumičkou na vlasy. Začnite ťahať nohy do strán smerom od seba a opakujte asi 30x. Ťahajte čo najviac. Chodidlo sa posilní, zapracujete na háklivom členku a opuchy zmiznú. Pokojne to môžete robiť kedykoľvek počas práce za stolom.

Masírujte nohy loptičkou

reklama:

Toto cvičenie, podobne ako predošlé, môžete vykonávať počas akejkoľvek činnosti, pri ktorej sedíte. Vyzujte sa a pod chodidlo si dajte tenisovú loptičku. Chodidlom ju kotúľajte, ako by ste po ňom korčuľovala. Ak chcete, môžete to robiť s dvoma tenisovými loptičkami naraz. Cvik vykonávajte aspoň 5 minút denne. Nohy si tak dokonale premasírujete a prekrvíte.

Pomôže aj kúpeľ

V neposlednom rade však nezabúdajte na pravidelný kúpeľ, v letných mesiacoch však ideálne vo vlažnej až jemne studenej vode. Doprajte si éterické oleje, ktoré vám okrem iného kožu zmäkčia a prevoňajú, čo je obzvlášť potrebné v letných mesiacoch, kedy sú chodidlá a päty vystavené priamemu kontaktu so zemou, a teda aj prachom či jednoducho špinou z ulíc.

reklama:

Odporúčané

K téme

Máte popraskané, suché alebo vyblednuté pery? Tu sú najčastejšie príčiny 10 príčin bolestí brucha počas tehotenstva: Čo je normálne a čo nie?

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.