4 najväčšie mýty a fakty o krčných mandliach

Krčné mandle, bolesť hrdla, choroba, angína

Často sa objavujú názory, že vyberanie krčnej mandle nebýva najvhodnejším riešením. Aká je skutočná pravda? Zistili sme za vás.

Ústna dutina, v ktorej sa krčné alebo inak podnebné mandle nachádzajú, predstavuje takzvanú vstupnú bránu do nášho organizmu. Je permanentne vystavená patogénnym vplyvom a bohato osídlená mikroorganizmami. Práve krčné mandle slúžia ako ich zachytávač a sú súčasťou imunitného systému. Čo však, ak nám tento dôležitý orgán nefunguje, ako má? Vybrať, či nevybrať? Čo je pravda a čo mýtus? Na tieto otázky sme sa spýtali otorinolaryngologičky a hlavnej lekárky Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáty Kučerovej.

Mýtus 1: Dnes sa krčné mandle vyberajú menej často, pretože sa zistilo, že to nie je dobré.

Podnebné  mandle sú párový orgán, ktorý je tvorený lymfatickým tkanivom. Spolu s nosovou, jazykovou a trubicovou mandľou predstavujú súčasť Waldeyerovho lymfatického systému. Ak však dochádza k častým zápalom sliznice a hltanovej časti tkaniva, čiže angínam, tento orgán prestáva byť funkčný. „Je pravdou, že operácia krčných mandlí je dnes menej častá, ako tomu bolo v minulosti, kedy sa v podstate hneď po jednej alebo dvoch angínach vyberala. Príčinou však určite nie je zistená nesprávnosť zákroku. Keď však má pacient často angíny, alebo sa mu tvorí v mandliach hnis, prípadne má vysoké zápalové hodnoty v krvi a pozitívnu kultiváciu( bacil v mandliach) – je potrebné mandle vybrať, pretože výrazne oslabujú celý imunitný systém a spôsobujú veľmi veľa iných zdravotných ťažkostí- ako napr. kožné ochorenia ( ekzémy, akné..), bolesti kĺbov, chrbtice, ale aj iné vážnejšie ochorenia,“ varuje ORL lekárka MUDr. Kučerová.

 Mýtus 2: Krčné mandle neodstraňovať, pretože plnia v tele funkciu

Áno, plnia funkciu, kým sú zdravé,“ potvrdzuje význam tohto orgánu odborníčka. No zároveň dodáva: „Ako náhle je však podnebná mandľa chorá a je tam rozvinutý spomínaný chronický zápal, skôr organizmu škodí a treba ju dať preč. Po vybratí jej funkciu preberá zvyšok  Waldeyerovho okruhu. Toto lymfatické tkanivo v rámci vstupu do dýchacích ciest sa zmnoží a do veľkej mieri nahradí úlohu krčných mandlí.“

Mýtus 3: Alergikom a astmatikom mandle určite nevyberať

V minulosti tomu tak bolo, no dnes už je to inak. „V súčasnosti aj alergoimunológovia, ktorí predtým zastávali názor, že krčné mandle sa nemôžu odstraňovať alergikom či astmatikom, potvrdzujú správnosť ich vybratia. Načo mať v tele niečo, čo ešte viac oslabuje imunitný systém?“ hovorí hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre. Podľa odborníčky ani tvrdenie, že po odstránení mandlí hrozí väčšie riziko ochorenia dolných dýchacích ciest, nie je pravdivé. „Ani jeden náš pacient po vybratí  krčných mandlí neskončil ako astmatik, či v alergologickej ambulancii.“

Mýtus 4: Vybratiu mandlí sa dá predchádzať dôkladným chránením sa pred bacilmi

Najdôležitejšie obdobie, kedy sa buduje náš imunitný systém, je detstvo. Vtedy sa tvorí základ nášho zdravia, preto s prevenciou treba začať veľmi skoro. Ako? Napríklad otužovaním. „Veľa rodičov svoje dieťa prehnane chráni a drží v sterilnom prostredí. To však nie je vôbec dobré. Raz to dieťa musí vyjsť von a keď sa tak stane, všetky tie bacily, pred ktorými ho rodičia chránili, naňho zaútočia, a jeho imunita na to nebude pripravená. Imunitný systém každého človeka dozrieva a počas tohto procesu je kontakt so životným prostredím veľmi dôležitý,“ hovorí MUDr. Kučerová.

Viac informácií získate na www.centrumkramare.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom