Najvyššej žene na svete úspešne odstránili nádor z mozgu

Najvyššej žene na svete úspešne odstránili nádor z hlavy
www.huffingtonpost.com

Úspešná operácia mladú ženu, ktorá sa pre svoju extrémnu výšku zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov, zachránila od ochrnutia aj slepoty.

Najvyššia žena na svete úspešne absolvovala náročnú operáciu, ktorá jej zachránila život. Uplynulý týždeň lekári Indke Siddiqe Parveen z mozgu odstránili nádor, ktorý bol zodpovedný aj za jej nekontrolovateľný rast. Mladej žene, ktorá meria 233 cm, hrozilo, že sa jej krehká chrbtica zlomí pod neustále narastajúcim tlakom. V dôsledku ďalšieho rastu 28-ročná Indka postupne prichádzala aj o zrak.

Najvyššej žene na svete úspešne odstránili nádor z hlavy
www.huffingtonpost.com

Veľký nádor, ktorý sa nachádzal v podmozgovej žľaze a u ženy spôsobil nadmernú tvorbu rastového hormónu, lekári v Dillí odstránili netradičným spôsobom. „Nádor sme museli odstrániť cez nos pomocou endoskopu, ktorý sme vložili do nozdier,“ uviedol neurochirurg Ashish Suri z nemocnice All India Institute of Medical Sciences.

„Pacientkina hlava je nadmerne veľká, čím sa výrazne sťažil prístup k nádoru klasickými prístrojmi. Podanie anestézy by bolo problematické, keďže sme nemali pomôcky vhodnej veľkosti a v dôsledku viacnásobných zlomenín jej chrbtice bolo pre ňu ťažké ľahnúť si na operačný stôl,“ dodal lekár.

Žena, ktorá mala už celé roky problémy stáť vzpriamene, sa postupne zotavuje, v nemocnici však ešte nejaký čas pobudne. „Toto je len prvý z mnohých krokov, ktoré povedú k úplnému uzdraveniu,“ uviedol chirurg.

Siddiqa váži takmer 130 kg a jej veľké telo jej spôsobuje nielen fyzické, ale aj psychické problémy. V roku 2012 sa po smrti 236 cm vysokej Číňaky Jao Te-fen zaradila do Guinnessovej knihy rekordov ako najvyššia žena na svete. Jej nadmerná výška jej však celý život spôsobuje len problémy. Mladá Indka väčšinu života prežila sama doma, čo výrazne poznačilo aj jej komunikačné schopnosti. „Starší učiteľ z dediny je jediný človek, s ktorým sa okrem rodičov rozpráva. Žila tak dlho v tichosti, že nám bude trvať dlho, kým ju úplne vyliečime,“ dodal psychológ Tandon.

www.huffingtonpost.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk