Navštívte najznámejšie jasličky a betlehemy v Česku

Adventni praha_foto julie vrabelova czechtourism.jpg
Foto: Julie Vrabelová, CzechTourism

Takmer každé veľké či menšie mesto má na svojom námestíčku rozsvietený vianočný strom a pod ním malé jasličky či betlehem. Každý betlehem je originálny a jedinečný. Príbeh o narodení Ježiška v opustenom chlieve stvárňujú betlehemári najrôznejšími spôsobmi. Poďte s nami navštíviť tie najznámejšie mestá s najkrajšími betlehemami v Českej republike.

Pražské betlehemy

Jasličky a betlehemy si môžete pozrieť v množstve pražských kostolov, ale i vonku na adventných trhoch. Najznámejšia výstava betlehemov prebieha v pivniciach Betlehemskej kaplnky v Pražskom židovskom meste, ktorej hlavnou tohtoročnou témou je zimný slnovrat a zvyky s ním spojené. Betlehem bude k videniu v chráme sv. Víta na Pražskom hrade, kde budú prebiehať i vianočné bohoslužby. Tiež Múzeum Karlovho mostu pripravilo i tento rok vianočnú výstavu so slameným betlehemom s postavičkami v nadživotnej veľkosti. Kostol Panny Márie Snežnej pripravil vianočnú výstavu s betlehemami z najrôznejších materiálov, vrátane mechanického betlehemu s pohyblivými figúrkami. S vianočným časom bola v dávnych časoch spojená postava lampára, ktorého môžete počas adventu stretnúť na Karlovom moste. Oblečený bude v dobovom obleku a dlhou tyčou bude rozsvecovať plynové lampy. Na nádvorí a v kočiarovni Chvalského zámku bude na Štedrý deň možné vidieť živý betlehem.

Jezulatko_foto lukas zentel czechtourism.jpg
Foto: Lukáš Žentel, CzechTourism

Múzeum Pražského jezuliatka

Kostol Panny Márie Víťaznej v Prahe ukrýva zlatú sošku Pražského jezuliatka, ktorú sem chodia obdivovať davy turistov z celého sveta po celý rok. Drevená soška vysoká 47 cm je pokrytá voskom a jej výraz v tvári je tak jedinečný, že ho možno veľmi ťažko napodobniť. Počas vianočných sviatkov prebiehajú v kostole vianočné omše. Jasličky budú v kostole vystavené počas celého vianočného obdobia.

Prazske jezulatko_foto petr hron czechtourism 1.jpg
Foto: Petr Hron, CzechTourism
Prazske jezulatko_foto petr hron czechtourism 3.jpg
Foto: Petr Hron, CzechTourism

Múzeum betlehemov Karlštejn

V podhradí jedného z najznámejších českých hradov, Karlštejna, si môžete užiť predvianočný čas v Múzeu betlehemov. Čakajú vás tam nielen klasické betlehemy z dreva, ale i z netradičných materiálov, ako napríklad z vosku, cukru alebo chleba, ale i pár mechanických betlehemov. Dominantou múzea je Karlštejnský kráľovský betlehem – najväčší bábkový betlehem v Českej republike s rozlohou 80 m². Betlehem s kulisami hradu je osadený 46 drevenými bábkami v dobovom oblečení. K adventu patrí na Karlštejne neodmysliteľne vôňa perníku. Čerstvo napečené perníkové betlehemy zdobia celé karlštejnské podhradie a dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru až do Troch kráľov.

Krýzove jasličky

Najväčší ľudový mechanický betlehem, zapísaný tiež v Guinessovej knihe rekordov, je vystavený v juhočeskom Jindřichovom Hradci, vzdialenom hodinu a pol od Prahy autom. Betlehem tvorí takmer 1400 postavičiek z dreva a kašírovacej hmoty, z ktorej časť je pohyblivá. Betlehem bol pôvodne poháňaný ručne, teraz je zmodernizovaný a poháňa ho elektromotor. Betlehem je možné si pozrieť v Múzeu Jindřichohradecka počas celého roka.

Kryzove jeslicky_foto archiv jihoceske centraly cestovniho ruchu 1.jpg
Foto: archív Jihočeské centrýly cestovního ruchu
Kryzove jeslicky_foto archiv jihoceske centraly cestovniho ruchu 3.jpg
Foto: archív Jihočeské centrýly cestovního ruchu

Betlehemy v Třešti

Třešť na Vysočine je jedna z najvýznamnejších oblastí betlehemárstva v Českej republike. Počiatky betlemárstva tu spadajú do 19. storočia, kedy sa rozmáha tvorba papierových i drevených betlehemov. Postupom času sa presadili len betlehemy drevené. Základom třešťských betlehemov je miesto narodenia Ježiška spravidla umiestnené uprostred, obklopené krajinou, selskými usadlosťami a salašmi. Na okolitých pastvinách sa pasú stáda oviec. Súčasné betlehemy mávajú i 500 figúrok a dosahujú dĺžky aj 7 metrov. Miestne betlehemy nie sú len inscenáciou biblického príbehu, ale i obrazom života a oblečenia prostého ľudu. V súčasnosti tu stále žije zhruba 10 ľudových rezbárov, ktorí tradíciu ďalej udržujú. Počas celého vianočného obdobia sú miestne betlehemy prístupné širokej verejnosti. Pozrieť si môžete 20 betlehemov v třešťských domácnostiach alebo v Múzeu Vysočiny na námestí v Schumpeterovom dome. Pomerne novou tradíciou je podujatie Dřevořezání, ktoré sa koná každé leto a vzniká počas neho v priemere 20 nových figúrok do spoločného betlehemu s veľkosťou 10-15 cm. Spoločný betlehem, ktorý už obsahuje vyše 1000 figúrok a stavieb, je vystavený v expozícii Spolku priateľov betlehemov. Vianoce v Třešti trvajú po celý rok.

Třebechovický betlehem

Najcennejší a najobdivovanejší betlehem v Českej republike je mechanický drevený betlehem v meste Třebechovice pod Orebem vo východných Čechách, vytvorený pred viac ako storočím. Betlehem zdobí viac ako 2000 vyrezávaných dielov, ktoré pochádzajú z rúk ľudových rezbárov Josefa Probošta a Josefa Kapuciána. Betlehem je verejne prístupný celoročne, avšak počas adventu sa tam koná množstvo vianočných podujatí. Pravidelne sa tam konajú i tradičné betlehemské trhy s atmosférou staročeských Vianoc, bohatým vianočným programom.

Trebechovicke muzeum betlemu_foto gerald blondy kralovehradecky kraj 2.jpg
Foto: Gerald Blondy, Královehradecký kraj
Trebechovice pod orebem betlem_foto jaroslav kocourek. kralovehradecky kraj.jpg
Foto: Jaroslav Kocourek, Královehradecký kraj

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 60 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk