Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nohy, chodidlá, zdravie, stehná, lítka,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
reklama:
reklama:
reklama:
23. septembra 2014 ZdravieZdravý život od SITASITA

Nebezpečná diabetická noha: Aké hrozia riziká?

Na Slovensku trpí týmto problémom približne osemtisíc cukrovkárov.

Na Slovensku v roku 2012 amputovali nohu 4065 diabetikom. Príčinou odstránenia končatiny bol syndróm diabetickej nohy, teda postihnutie štruktúr nohy, ktoré je jedným zo sprievodných komplikácií cukrovky. Na tlačovej besede to oznámil lekár a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti (SDS) Emil Martinka.

Prvé príznaky diabetickej nohy

Podľa Martinku diabetickou nohou trpí na Slovensku približne osemtisíc diabetikov. Ako uviedol, táto komplikácia sa rozvíja pomaly a bez príznakov. Medzi prvé príznaky patria prejavy z poškodenia periférneho nervstva (polyneuropatia) ako je mravčenie, pichanie, pálenie nôh a postupne až výrazné bolesti. Súčasne dochádza k postupnej strate ochrannej citlivosti na zraňujúce podnety a preto pacient často necíti ani závažné poranenie nohy. „Tým, že si to pacient neuvedomí, neurobí následné kroky a dochádza k infekcii a rozvoju hlbokých defektov ohrozujúcich kosť a následne je nutná amputácia,“ povedal Martinka. Druhým závažným faktorom pri vzniku diabetickej nohy je podľa lekára postihnutie ciev urýchleným aterosklerotickým procesom. To zhoršuje výživu nohy a môže viesť až k jej odumretiu. „Prejavy nedokrvenia nôh sa prihlasujú únavou nôh a pobolievaním nôh a lýtok,“ vysvetlil Martinka.

reklama:

Prečítajte si aj: Ako sa nestať cukrovkárom?

Amputácii sa dá predísť včasnou diagnostikou

Predseda SDS vysvetlil, že amputácii môže diabetik predísť predovšetkým pomocou včasnej diagnostiky. „Každý cukrovkár by mal minimálne raz ročne absolvovať vyšetrenie nôh u svojho diabetológa,“ povedal. Pomocou štandardných klinických a prístrojových vyšetrení tak lekár môže zistiť úroveň ochrannej citlivosti periférnych nervov, teda aká je jemná dotyková citlivosť, citlivosť na tlak, akú má pacient schopnosť vnímať vibračné podnety, rozlišovať ostré a tupé podnety alebo teplotné rozdiely. Vďaka týmto testom vie lekár zhodnotiť, či ide u daného pacienta o poškodenie periférnych nervov a aká je závažnosť tohto poškodenia. „Nevýhodou je náročnosť na čas a vybavenie,“ vyjadril sa Martinka. Zároveň však priblížil, že cukrovkárovi dokáže pomôcť aj špeciálna náplasť na nohu. Po aplikovaní na spodnú časť chodidla reaguje sfarbením, a tým upozorní na zvýšené riziko syndrómu diabetickej nohy. „Vyšetrenie si môže urobiť aj samotný pacient,“ povedal.

reklama:

Vysoký počet amputácií na Slovensku však podľa Martinku upozorňuje na potrebu zvýšiť povedomie o diabetickej nohe. „Každý diabetik by mal byť poučený o riziku a následne o tom, ako sa o nohy starať,“ vyhlásil. Medzi možnosti starostlivosti vymenoval pravidelné prehliadanie si nôh, precvičovanie, správnu hygienu či používanie správnej obuvi.

Prečítajte si aj: Neliečená cukrovka skracuje život o 15 rokov!

Aj Zuzana Haasová trpí polyneuropatiou

reklama:

Ja sa o nohy starám, ako som sa to naučila od malička. Problémy s cievami majú aj zdraví ľudia, takže sa o ne treba starať, či ste diabetik alebo nie,“ priblížila na besede aj Zuzana Haasová, ktorej polyneuropatiu diagnostikovali v roku 2005. „Keď je leto a je veľmi teplo, moje nohy sú studené. Pomáha mi iba masírovanie, čo nohy prekrví,“ priblížila skúsenosti s ochorením 33-ročná herečka a speváčka.

Možností včasnej diagnostiky, prevencie aj následnej liečby je viacero. Dôležité však je, aby sa aj pacient o takúto diagnostiku aktívne zaujímal a riziko nepodceňoval,“ povedal Martinka.

reklama:

Odporúčané

K téme

Jednoduché spôsoby, ako obmedziť cukor v strave Trápi vás akné či cukrovka? Skúste nápoje, ktoré vám pomôžu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.