Nechajte odísť nezmyselné princípy a pocity viny. Toto to spraví s vašim životom

Nechajte odísť nezmyselné princípy a pocity viny. Toto to spraví s vašim životom
Nechajte odísť nezmyselné princípy a pocity viny. Toto to spraví s vašim životom Shutterstock

Je fakt, že ľudia potrebujú nejaké hodnoty, ako kostru svojho života. To je jedna vec. Niektoré princípy – nazývané aj „matrice“, sú však veľmi hlboko v ľuďoch vryté! Jednoducho ako keby sa zabetónovali do rôznych vzorcov, ktoré prijali ako súčasť svojich životov – aj keď s nimi napríklad vnútorne nesúhlasia, nie sú stotožnení a v podstate im spôsobujú vnútorný konflikt.

Je dobré si uvedomiť, že hodnoty sa, vzhľadom na meniace sa životné okolnosti, menia. Preto neviem prečo by nebolo možné meniť aj životné princípy. Veď ak si občas prehodnotíte svoj rebríček hodnôt, urobíte v ňom zmeny, neznamená to, že ste porušili Desatoro prikázaní. Život je predsa práve preto krásny, lebo ponúka možnosť zmeny. To, čo vám vyhovovalo kedysi, už vám viac vyhovovať nemusí. Rozlúčte sa preto so starými princípmi a rozhodnutiami. Niekedy už ani možno neviete, aký význam vo vašom živote ten či onen princíp mal.

Už vám nie je jasný jeho zmysel. Preto – princípy môžete kedykoľvek meniť a odstrániť ich, ak vás obmedzujú. A to, že sa teraz rozhodnete inak, neznamená predsa, že ste sa predtým rozhodli nesprávne. Do vášho súčasného života sa však hodia súčasné rozhodnutia a aj iné názory. Akceptujte zmeny! Vítajte ich s radosťou! Všetko predsa podlieha zmenám. Nič sa predsa nestráca, mení sa len stav. Podobne je to s pocitmi viny a výčitkami. Zlé svedomie vzniká aj na základe našich vlastných predstáv o rebríčku hodnôt a to vtedy, ak konáme proti nemu.

Inka Nemezis

O autorke: Mgr. Inka Nemezis sa rozpráva s dušou človeka. V odborných kruhoch sa to nazýva psychoterapia. Svoju prácu vníma ako poslanie. Zaoberá sa etikoterapiou – príčinou zdravotných problémov už 15 rokov. Pracuje s energiami, je majsterka REIKI. Vníma človeka ako celok – duch, duša a telo patria totiž neoddeliteľne k sebe. Je autorkou webových stránok

Pocity viny v človeku vznikajú aj na základe predstáv, že musíme byť dobrým človekom a všetkým sa musíme zavďačiť. Väčšinu pocitov viny si však človek spôsobuje sám, pretože si myslí, že ostatní od neho očakávajú určité reakcie. Preto si tieto pocity môže človek odstrániť zasa iba sám. Uvedomte si, prosím vás, že snažiť sa byť iba „dobrý“, vytvára na vás obrovský tlak, ktorý neunesie nikto! Veď neustále sa ovládať, byť vždy milý, je iba utopická požiadavka a dlhodobo škodí zdraviu.

Mne zo skúseností vychádza, že najväčšou blokádou nie sú tí druhí, ale každý sám sebe. Môj strýko mi hovorieval: „Ako si ustelieš, tak si ľahneš…..“ Vždy som sa smiala jeho slovám, ale koľko je v nich pravdy! Ja viem, že sú veci v živote, ktoré sa zmeniť nedajú. Iných ľudí tiež nezmeníte. Skúste preto možno zmeniť iba svoj postoj k  situáciám, ľuďom, veciam vo svojom živote, ak máte pocit, že ho zmeniť chcete. Bez výčitiek a pocitov viny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom