Nemeckí lekári zistili niečo zaujímavé. Marihuana je liek. Dokázali, že dokáže posilňovať imunitný systém a že je vďaka tomu skvelým bojovníkom proti rakovine

marihuana

Marihuanu vníma každý inak. Sú ľudia, ktorí ju berú ako drogu a chcú ju vykoreniť. Potom tu sú ľudia, ktorí ju občas využijú na zlepšenie nálady. A potom tu sú ľudia, ktorí ju vnímajú ako liek. Samozrejmosťou je, že rôznych článkov na túto tému je celá rada. A tiež sa objavilo veľa ľudí s dôkazmi, že im naozaj pomáha. Napospol išlo ale o argumenty spojené s využitím na pokožku. Teraz prišli nemeckí vedci s novinkou, kedy uviedli, že marihuana dokáže prospievať imunitnému systému. Je marihuana liek na rakovinu?

Čo preukázali pokusy?

Pozrime sa aj na výsledky testov, ktoré vykonali nemeckí vedci. Aj tie sú pomerne zaujímavé a ukazujú, že marihuana skutočne dokáže pomáhať imunite. A to tak, že dokáže efektívne zacieliť na zlé bunky, ktoré pomáha eliminovať a zároveň sa jej pôsobenie nijako nedotýka zdravých buniek. Vplyvom toho dochádza k situácii, že sa počet zlých buniek znižuje a počet dobrých je stále rovnaký. K tomu dochádza až do doby, kedy budú mať tie dobré takú silu, že si telo s chorobou dokáže poradiť samé, s využitím svojej imunity. V praxi sa dá hovoriť o tom, že je teda posilňované.

Pokusy na myšiach

Jednalo sa o celkom veľký výskum, ktorý bol realizovaný na myšiach. Tie sú v laboratóriách celkom bežné. A práve u nich sa zistilo, že marihuana dokáže v prípade takmer akéhokoľvek problému eliminovať bunky nezdravé a zlé, a zároveň nedôjde k tomu, že by poškodzovala tie dobré. Následne sa zistilo, že myšiam pomôže zbaviť sa chorôb ako tým, že eliminuje zlé bunky, tak tým, že následne už zakročí samotná ich imunita, ktorá zvyšok problémov vyrieši. A v tej chvíli sa tiež začalo hovoriť o tom, že marihuana je liek na rakovinu.

Čo všetko by mohla dokázať vyliečiť?

Profesor biológie Robert Melamed uvádza, že ide o jedinečný prielom vo vede. A dodáva, že sa razom hovorí o lieku, ktorá by dokázal vyliečiť rakovinu v rôznych miestach ľudského tela. Dodal, že testy sú pomerne úspešné, pokiaľ ide napríklad o rakovinu žalúdka, pľúc, prsníkov, ale aj rôzne nádory. Druhým dychom ale dodáva, že liečba tiež stále ešte nie je stopercentná. Proti klasickej má však jednu veľkú výhodu. Nie je negatívna. Marihuana buď pomôže, alebo sa stav rakoviny v tele nezmení. Robert Melamed tým chcel jasne povedať, že pacient nemá čo stratiť. Len získa a neriskuje.

Sú tu aj vedľajšie pozitívne účinky

Treba povedať, že aj keby marihuana priamo nezabrala na samotnú rakovinu, dá sa stále hovoriť o takzvaných vedľajších pozitívnych účinkoch. Tie sú spojené napríklad s tlmením bolesti, so zlepšením psychického stavu, rovnako ako nemožno zabúdať na zmiernenie príznakov nevoľnosti, alebo elimináciu zápalov. A v tej chvíli môžeme o marihuane hovoriť aj ako o dobrom pomocníkovi pri klasickej liečbe. Tou je chemoterapia, o ktorej je, ako je známe, pomerne náročná po všetkých stránkach a pre ľudský organizmus ide o nadmernú záťaž.

Kanabinoidy ako účinná látka

Kanabinoidy sú látky, ktoré sú v marihuane obsiahnuté. A jedná sa práve o tieto látky, ktoré jej zabezpečujú  výnimočné vlastnosti. Všetko funguje veľmi jednoducho. Tieto látky totiž dokážu pôsobiť na zlé bunky a zaistia, že takáto bunka sama zanikne. Tým je najprv zastavený rast nádorov a potom dochádza tiež k tomu, že celý nádor môže byť zničený. Pritom tieto látky nijako nenapadajú bunky zdravé. To je ich veľké plus. Tým najdôležitejším je tetrahydrokanabinol a kanabidiol.

V praxi tak hovoríme o situácii, kedy je zlým, teda rakovinotvorným bunkám zamedzený prístup ku krvi. Práve v nej majú kyslík a živiny. Keď sa nedostanú kam majú, tak daná bunka jednoducho zanikne. A neskôr už nastúpi imunitný systém, ktorého boj s chorobou tak bude môcť byť oveľa efektívnejší.

Jeden posledný problém

Aký je? Samozrejme legálnosť. Nie je veľa krajín, kde by bola kúpa a fajčenie marihuany legálne. A ak už áno, má to svoje obmedzenia a svoje požiadavky. Možno aj preto je rakovina stále veľmi zákernou chorobou, ktorá víťazí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom