Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Umývanie rúk, ruky, čistota, hygiena, umývať
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
15. októbra 2015 Deti a rodinaVýchova a škola od DamskaJazda.skSITA

Neumýva si vaše dieťa ruky? Týchto 8 krokov ho to naučí!

Hygiena je spôsob starostlivosti o naše telo, ktorou človek prispieva k svojmu zdraviu a pocitu pohody. Každý rodič však vie, že touto múdrou formulkou svoje detí nepresvedčí, že špinavé ruky sa musia umývať niekoľkokrát denne mydlom a po použití toalety sa nesmie zabúdať na splachovanie. Ako im však tieto zásady vštepovať? Hravo! 

Deti sú už od malička postupne rodičmi vedené k samostatnému fungovaniu, vrátane hygienických úkonov. Keď sa neskôr dostávajú do detského kolektívu, malo by byť samozrejmosťou, že po toalete použijú toaletný papier, umyjú si ruky a utrú ich do uteráka. Prieskumy však ukázali, že nie vždy je tomu tak. Deti často ignorujú základné hygienické činnosti, čím zvyšujú riziko prenášania baktérií a nečistôt na ostatných kamarátov v kolektíve. Aby ste sa tomu vyhli, skúste ísť na svoje deti prefíkanejšou metódou ako len diktovaním striktných príkazov a premeňte čistotu na zábavu. Ako? Nechajte sa inšpirovať hravými radami detskej a školskej psychologičky Mgr. Márie Tóthovej Šimčákovej, patrónky projektu Domestos na školách, ktorý sa iniciuje v zlepšení stavu sociálnych zariadení na materských a základných školách, ktoré zostavila na základe svojich 24-ročných skúseností.

Krok za krokom, aby hygiena nenudila:

  1. Vezmite svoje deti na nákup hygienických potrieb a nechajte ich vybrať farebný alebo vzorovaný toaletný papier, či zásobník na tekuté mydlo, trebárs s obrázkami obľúbeného Nema.
  2. Ulieta váš drobec na Šmolkoch, Mimoňoch či rozprávke Frozen? Tak to trošku „zneužite“ a pripravte im k umývadlu uterák s ich obľúbeným rozprávkovým hrdinom. Uvidíte, ako ich utieranie rúk bude razom viac baviť.
  3. Ak by pravidelné čistenie rúk predsa len flákali, odložte im ich obľúbené hračky na najvyššiu poličku v byte. Bábiky či autíčka predsa nechcú byť choré kvôli bacilom, ktoré na nich špinavými rukami prenesieme.
  4. Stáva sa vám, že vaši najmenší zabúdajú po sebe na toalete spláchnuť? Ak „šetria vodou“, tak vy šetrite napríklad sladkosťami. To ich bude určite motivovať.
  5. Zvádzate každý deň boj kvôli umývaniu zubov? Neustupujte a nevzdávajte to. Skúste z tohto rituálu urobiť zábavu, zaobstarajte deťom farebné zubné kefky či ústnu vodu, ktorá neumyté časti odhalí a púšťajte si k čisteniu veselé pesničky, pri ktorých si môžete aj trošku zatancovať a čas vám tak ujde rýchlejšie.
  6. Urobte zo svojich detí „lovcov bacilov“. Po použití toalety sa s nimi vyberte na expedíciu a skontrolujte, či splnili všetky hygienické úkony a či tak vytvorili pre baktérie to najneprijateľnejšie prostredie. Ak vaši drobci obstáli na jednotku, zaslúžia si odznak lovca, ktorý pre nich vyrobíte z papiera za pár minút.
  7. Roky, kedy ste pre svoje deti najväčším vzorom znamenajú pre rodiča nielen poctu, ale i zodpovednosť. Deti vás sledujú, aj keď si to neuvedomujete, a preto by ste im mali ísť v každej situácii príkladom a predvádzať im svoje cenné rady v praxi.
  8. A nakoniec, aby ste deťom, ktoré sa často pýtajú prečo, dokázali, že hygiena je dôležitá, ukážte im, ako sa bacily šíria. Postavte sa celá rodina do kruhu a natrite jednému dieťaťu ruky farbou, múkou alebo trblietkami. No a teraz si už len pustite veselú pesničku a tancujte alebo si zahrajte „zlatú bránu“. Po chvíli ste všetci od múky, farby či trblietok? Tak takto isto sa šíria bacily a to bude vašou rukolapnou odpoveďou na ich Prečo?.
reklama:

Odporúčané

K téme

3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu 4 nebezpečné prejavy dehydratácie

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.