Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mačka namiesto tabletky
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
11. augusta 2018 ZdravieDomáci lekár od DamskaJazda.skwww.pets.thenest.com

Mačka namiesto tabletky? 13 neuveriteľných vplyvov tohto zvieraťa na vaše zdravie!

Patríte aj vy k chovateľom tohto domáceho zvieraťa, ktoré je vám oddané? Tak si môžete gratulovať. Dokáže vám predĺžiť život až o desať rokov.

Mačka namiesto tabletiek? Znie to neuveriteľne, ale podľa vedcov je to tak. Teda najmä pokiaľ sa vám podarilo získať jej náklonnosť a je vám oddaná. Vtedy má na vaše zdravie nasledujúce prekvapujúce účinky.

Posilňuje imunitu

Rozosmieva vás každodenné šantenie vášho mačaťa? Radi počúvate jeho pradenie? Ak áno, toto všetko má vplyv aj na váš imunitný systém. Podľa vedcov sa počas týchto činností uvoľňuje viac endorfínov a zvýši počet bielych krviniek, ktoré predstavujú našu základnú jednotku boja proti chorobám. Objavujú sa i názory odborníkov, ktoré tvrdia, že mačky dokážu urýchliť aj hojenie rán a zmierniť bolesti kĺbov.

Menej stresu

Podľa Dr. Mao Shinga Ni maznanie s vašou mačkou a interakcia s ňou pomáha znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu. Okrem toho mačky dokážu zmierniť únavu, migrény a stabilizovať tep. Na podráždenosť, depresiu a nespavosť má pozitívny vplyv hladkanie najmä dlhosrstého plemena.

Srdcovo-cievne ochorenia

reklama:

Pojem kardiovaskulárne ochorenia pokrýva široké spektrum chorôb, vrátane srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Práve tieto choroby sa vyskytujú menej často u majiteľov mačiek než v prípade zvyšku populácie, vrátane majiteľov psov. Potvrdzuje to i dvadsaťročná štúdia Adnana Qureshiho z minnesotskej univerzity, ktorá bola ukončená v roku 2009 a priniesla tieto zaujímavé zistenia. Ľudia, ktorí nevlastnili mačky, mali o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na srdcový infarkt než majitelia mačiek a o 30 percent väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na mŕtvicu alebo iné kardiovaskulárne problémy. Ako však podotýka sám autor štúdie, je ešte skoro tvrdiť, či sú to práve mačky alebo či je to typ ľudí, ktorí sa stávajú majiteľmi mačiek, čo spôsobuje zníženie uvedeného rizika.

Krvný tlak

Štúdia Austrália Baker Medical Research Institute ukázala, že vaša mačička môže pomôcť udržať ideálny krvný tlak presne tak ako lieky. A to dokonca bez ohľadu na váš životný štýl. Uvedená štúdia od roku 1992 sledovala takmer 6000 ľudí s odlišnými stravovacími návykmi, frekvenciou cvičenia a vzťahom k k fajčeniu. Niektorí z nich mali domáce zvieratá, a niektorí nie. U respondentov z prvej skupiny bol zistený výrazne nižší krvný tlak ako u tých, ktorí žiadne zvieratá nechovali. Vzhľadom k tomu, že krvný tlak je silným faktorom kardiovaskulárnych ochorení, mohol by to byť jeden z dôvodov, prečo majitelia mačiek majú menšiu pravdepodobnosť, že zomrú na infarkt než ľudia bez tohto štvornohého maznáčika.

Predlžuje život

Výskumníci z Ústavu gerontológie zisťovali, aký vplyv majú mačky na dĺžku života ich majiteľov. Výsledok ich prekvapil. Toto domáce zvieratko predĺžilo chovateľom život až o 10 rokov. Ako uvádzajú, pravdepodobné je to preto, že okrem spomínané krvného tlaku, dokážu tieto štvornohé tvory znížiť aj cholesterol.

reklama:

Odporúčané

K téme

Cítite poobednú únavu? Možno je na čase zmeniť stravovacie návyky 8 typov mužských erekcií, o ktorých ste nemali tušenia!

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.