Nosí piatok 13-teho smolu? Máme pre vás niekoľko zaujímavých faktov

Piatok 13 teho, kalendár

Ak trpíte Paraskevidekatriafóbiou, toto by vás mohlo zaujímať.

Piatok trinásteho patrí určite k najzvláštnejším dňom počas roka. Mnohí majú z tohto dňa doslova strach, pretože veria, že im prinesie smolu. Odborníci takejto fóbii hovoria Paraskevidekatriafóbia. Či už v jeho zvláštnu moc veríte alebo nie, máme pre vás niekoľko zaujímavých faktov.

Nešťastný deň pre templárov

Piatok 13. októbra v roku 1307 boli na príkaz Filipa IV. vo Francúzku na základe falošných obvinení zatknutí templári a väčšina z nich popravená. Aj Dan Brown vo svojom románe Da Vinciho kód spomína popravu templárskeho veľmajstra Jacquesa de Molaya, ktorá sa uskutočnila v piatok trinásteho. Počas nej popravovaný veľmajster preklial pápeža a kráľa Francúzska, nech im tento deň navždy nosí smolu.

Kde to všetko začalo?

Predpokladá sa, že povera okolo tohto dňa vznikla počas stredoveku a môže mať biblický pôvod. Niektorí historici tvrdia, že to bol deň, keď Eva odtrhla jablko zo Stromu poznania, alebo sa začala veľká povodeň, či stavitelia Babylonskej veže sa medzi sebou rozhnevali.

Hovorí sa, že v piatok trinásteho bol ukrižovaný aj Ježiš.

Nešťastia, ktoré sa stali v piatok 13-teho

V roku 1976 sa New Yorker Daz Baxter rozhodol zostať v posteli, pretože sa pravdepodobne bál v piatok 13. októbra vyjsť z domu. To sa mu však stalo osudným. Zahynul vo svojej posteli, keď sa zrútila podlaha pod ním.
V roku 2010 zasiahol blesk 13-ročného chlapca v Suffolku v piatok 13. o 13:13. Rozhodne pre neho nešťastné číslo.

V deväťdesiatych rokov sa vodič autobusu Bob Renphrey rozhodol do konca života nevychádzať v tento deň von. Predchádzajúce piatky mu totiž priniesli veľkú smolu. Po tom, čo zničil štyri autá, padol do rieky a bol prepustený, by sme tejto zlej povesti tiež uverili.

V piatok, 13. októbra 1972, havarovalo v Andách lietadlo Chilean Air force. Prežilo 16 ľudí, a to len vďaka tomu, že boli prinútení jesť mäso mŕtvych spolucestujúcich

V piatok, 13. septembra 1940, bol zasiahnutý piatimi nemeckými bombami Buckinghamský palác. Zahynuli niekoľkí členovia kráľovského personálu a takmer aj samotný kráľ George VI a kráľovná Elizabeth. 

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom