Nová nádej pre pacientov s problémami pri prehĺtaní

Doktor, zdravie, lekár, zdravotná starostlivosť
shutterstock.com

Lekári vo Fakultnej nemocnici v Trnave ako prví na Slovensku upravili pacientovi pažerákový zvierač bez otvorenej operácie.

Lekári vo Fakultnej nemocnici v Trnave ako prví na Slovensku vykonali zákrok, ktorým bez nutnosti otvorenej operácie upravili pacientovi dolný pažerákový zvierač tak, aby mohol prehĺtať pevnú stravu. Perorálna endoskopická myotómia (POEM) je zákrok určený pre pacientov s trpiacich achaláziou, pri ktorej sa neuvoľňuje dolný pažerákový zvierač a pacienti tak nemôžu prehĺtať.

Achaláziu je možné liečiť viacerými spôsobmi. Nová endoskopická metóda je oproti doterajším menej invazívna a pacientovi po zákroku nezostávajú na pokožke žiadne viditeľné jazvy. Prvé skúsenosti s touto metódou boli publikované v roku 2010, doteraz bolo vo svete vykonaných viac ako tisíc zákrokov, z toho v Európe viac ako 250. „Perorálna endoskopická myotómia sa stáva metódou prvej voľby v liečbe achalázie, a je to krok, ktorým endoskopia kráča v ústrety chirurgickým metódam,“ povedal gastroenterológ Jan Martínek, ktorý ako prvý na Slovensku zákrok vykonal.

Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trnave Martina Tabačeka dopyt po tomto výkone prišiel od pacientov, ktorí trpia achaláziou. „Proces zavedenia nového zákroku je vždy zložitý, ale je veľmi dôležité, aby nemocnica po medicínskej stránke napredovala a držala sa svetových trendov,“ uviedol. Rozširovanie množstva a ponuky výkonov je podľa Tabačeka dôležité aj pre ekonomickú stabilizáciu a rozvoj zdravotníckeho zariadenia. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá 60 až 120 minút. Pacient zostáva v nemocnici dva až tri dni.

Agentúru SITA informoval hovorca Fakultnej nemocnice v Trnave Matúš Stračiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom