O čom bude pokračovanie dlhoočakávanej Perinbaby?

Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko SITA/Ivan Fleischer

Dej Perinbaby 2 nadviaže na legendárnu Perinbabu z osemdesiatych rokov, pričom rozpovie príbeh Alžbetkinho a Jakubkovho syna Lukáša. „Dej dvojky sa začína v čase, keď už žije iba Alžbetka s dospievajúcim synom Lukášom. Alžbetka Lukáša posiela do sveta. Hovorí mu, ‚V starom mlyne ťa šťastie nečaká. Musíš do sveta, nájdeš tam lásku i šťastie…‘ Lukáš ju poslúchne, no nájsť lásku nebude také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá,“ poznamenal Jakubisko v rozhovore pre agentúru SITA. „Chvíľami budem diváka ťahať za nos, ale nakoniec sa všetko na dobré obráti,“ zasmial sa.

Lukáš je podľa uznávaného režiséra podobný akčný hrdina, akým bol i Jakubko a Perinbaba mu je krstnou mamou, ktorá mu na jeho púti pomáha. „No bude to robiť tajne, pretože Lukáš, rovnako ako jeho otec, jej pomoc odmieta,“ priblížil režisér.

Obľúbený tvorca tentoraz do hlavných úloh obsadil menej známych hercov. Lukáša stvárnil Lukáš Frlajs a hnedookú lásku, za ktorou putuje, si zahrala neznáma mladá herečka. „Je to také krehké sympatické dievčatko. Je z bratislavského národného divadla, a predsa ju nikto ako herečku nepozná. Je skvelou baletkou, no aj ako herečka je absolútne skvelá. Objavil som ju úplnou náhodou,“ prezradil.

Náhody sú pre vznik Jakubiskovej novej rozprávky napokon príznačné. Leto napríklad podľa jeho slov nakrútili od konca októbra do polovice novembra, keďže im náhodou vyšlo počasie. „Nakrútili sme ho v čase, keď v krajine pod Tatrami býva snehu po pás. Tiež náhoda, alebo ochranná ruka Perinbaby?,“ nadhodil režisér. „A pred rokom som zas našiel v severných Čechách vhodné miesto, kde som plánoval postaviť dekorácie, ale toto vybrané miesto počas príprav záhadne zmizlo, zmenilo sa. Našťastie som náhodou objavil na Spiši pláž s modrými jazierkami a oranžovým pieskom, kam sa ani zvedaví turisti nedostanú. Na tejto bizarnej pláži sme postavili kráľovské mesto aj s palácom. Keď sa roztočia na jeho domoch vrtule, spustia sa plachty, celé mesto sa pohne a popláva pieskom, ako plávajú koráby po mori,“ popísal časť architektúry svojej rozprávky.

Veľa možností podľa neho priniesli aj digitálne triky. V rozprávke by ich malo byť spolu až okolo štyristo. „Nová technológia dovoľuje viac zázrakov, ako som dokázal vytvoriť kedysi. Bude tam teda viac trikov aj viac akcií,“ naznačil Jakubisko.

Prostredníctvom nich napokon oživí aj samotnú Perinbabu. „Perinbabka zostane rovnakou, akou ju pred tridsať tromi rokmi stvárnila Giulietta Masina, manželka slávneho talianskeho režiséra Federica Felliniho. Svojím hereckým umením i láskavým úsmevom si získala milióny detí i po tom, čo už nie je medzi nami. A obdobnou trikovou metódou bude vzkriesená aj ďalšia nebeská bytosť, Zubatá. Jej schopnosť meniť sa uvidíme v rôznych podobách,“ usmial sa režisér. „A okrem Zubatej čakajú Lukáša aj iné, ďaleko väčšie nebezpečenstvá, ktoré usilujú o jeho život,“ podotkol Jakubisko.

Známy režisér navyše v rozprávke ponúkne aj niekoľko jedinečných momentov. „Dal som pre film napríklad vyrobiť jeden z Lukášových vynálezov, na ktorom bude lietať ako jeho otec Jakubko. A na stromoch uvidíte rásť čeriny, zatiaľ neznáme ovocie, ktoré nikto ešte nepozná, hoci je z neho najlepší lekvár na svete,“ vymenoval 80-ročný rodák z Kojšova, ktorý v tejto chvíli už podľa vlastných slov zápasí iba so strihom svojho nového diela. „Bojujem s tým, s čím mám vždy problémy – aby film nebol príliš dlhý, keďže mám natočených veľa dojemných, veselých i zaujímavých scén. Bude to úmorná práca,“ skonštatoval.

Hudbu k Perinbabe 2 Jakubisko z časti prevzal z prvého dielu rozprávky, ku ktorej zložil melódie Petr Hapka a o nové hudobné linky sa postarali Ondřej Soukup a Jan Jirásek. „Ja som Lukášovi do jeho putovania svetom tiež vymyslel pesničku. Jej základ tvorí východniarska ľudovka, ktorú málokto pozná, ale refrén vás určite pobaví, pretože v nej iste spoznáte melódiu, ktorá je notoricky známa, i keď je upravená,“ uzavrel režisér.

Rozprávka Perinbaba 2 by mala uzrieť svetlo sveta na budúce Vianoce.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom