Objavte kúzlo jesennej záhrady u vás doma

Objavte kúzlo jesennej záhrady
Zdroj foto: Shutterstock

Záhradkárska sezóna sa pomaly chýli ku koncu a väčšina náročných prác je už našťastie za nami. Tešíme sa z poslednej úrody a finalizujeme, s čím sme tento rok boli spokojní a čo treba do budúcna zlepšiť. Netreba ale zabúdať na prípravu záhrady aj na ďalšiu sezónu a vrátiť jej všetko, čím nás počas leta obdarila. Prinášame vám preto pár tipov, ako na to!

Vráťme všetko požičané

Veľa záhradkárov si láme hlavu nad tým, ako sa zbaviť záhradného odpadu, ktorý sa nám počas roka zhromaždil. Málokto vie, že naša záhrada dokáže všetok rastlinný odpad aj zužitkovať a že v konečnom dôsledku vôbec nejde o odpad. Pokosenú trávu môžete rozdať chovateľom drobných zvierat, ale ak takých v okolí nemáte, môžete ju, zmiešanú s hnedým odpadom (kúsky konárov, suché listy, drevná štiepka…), kompostovať. Alebo môžete dať trávu vysušiť a budúci rok využiť na mulčovanie v záhradke, aby ste tak zabránili prerastaniu neželanej buriny. Ďalším skvelým využitím pokosenej trávy, aj keď radšej trochu zvädnutej alebo mierne vysušenej, je jej vrstvenie pri koreňoch stromov. Celý kmeň môžete pokojne obsypať trávou, čím zabránite prebytočnému odparovaniu vody a zároveň koreňom zabezpečíte prísun živín. Všetky rastlinné zvyšky môžete navrstviť do kompostéra striedavo s konármi, štiepkou a suchými listami a približne o 10 mesiacov sa budete tešiť z výživného humusu, pripraveného na sadenie nových plodín.

Ako sa postarať o samotný trávnik

Na to, aby sme aj budúci rok dokázali zužitkovať nadbytočnú trávu, musíme svoj trávnik dobre zazimovať a pripraviť ho na najťažšie obdobie roka – zimu. Prvoradé je trávnik dobre vertikutovať, čím odstránime plsť, ktorá bráni prenikaniu živín do pôdy. Práve kvôli trávnej plsti sa nám na jar naskytne nelichotivý pohľad na vyschnuté miesta a trávu bez života. Keďže zvyšky pokosenej trávy a plsť vytvoria nepriepustnú vrstvu, sú vhodným prostredím na vznik plesňových a hubových ochorení trávnika. Ideálnym obdobím na vertikutáciu je koniec augusta až začiatok októbra a skvelým pomocníkom vám určite bude vertikutátor Cub Cadet XC1 B35 so systémom 2v1, vďaka ktorému ľavou zadnou zvládnete vertikutáciu aj prevzdušnenie vášho trávnika. Aj keď je vertikutácia veľmi dôležitá, trávniku musíte dopriať ešte dostatočnú výživu v podobe jesenného trávnikového hnojiva LK-MU 400 WOLF-Garten, ktoré môžete aplikovať práve v septembri a októbri. Obsahuje totiž draslík, ktorý váš trávnik ochráni pred premrznutím a napadnutím spomínanými plesňami a hubovými ochoreniami.

Nezabúdajme ani na úžitkovú záhradu

Keď sme sa už dobre postarali o najväčšiu pýchu našich pozemkov, rovnako dôležité je postarať sa aj o záhradku, ktorá nám prináša úrodu. V prvom rade je dôležité pozbierať všetky odumreté, či chorobami napadnuté rastliny a korene. Pôdu prekyprite a aplikujte jesenné hnojivo alebo kompost. Dôležité je nemiešať spodnú a vrchnú vrstvu pôdy, ale živiny do pôdy zapracovať len hrabľami alebo  vidlami. Na záver pôdu prekryte mulčom alebo zasaďte oziminy, ktoré zabránia narušeniu pôdy a jej znehodnoteniu. Ako mulč môžete použiť slamu, drevnú štiepku alebo suché lístie. Pôda sa vám v budúcej sezóne odvďačí ešte väčšou

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom