Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Očkovanie, injekcia
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com HPV/f=CPIHVX/s=DynamicRank
6. septembra 2018 ZdravieZdravý život od Milota MezeiováSITA

Očkovanie proti HPV vírusu: Kedy je nebezpečné?

Proti vírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice alebo výskyt genitálnych bradavíc, sa dá zaočkovať špeciálnou vakcínou. Je to však vhodné riešenie?

V súčasnosti narastá počet žien, ktoré sú ohrozené rakovinou krčka maternice. Za touto chorobou stojí vírus HPV ( human papilloma virus), ktorý má na svedomí i výskyt genitálnych bradavíc a iných ochorení. Preto snaha vedeckej verejnosti je zameraná vyvinúť účinnú očkovaciu látku s minimálnymi vedľajšími účinkami. Vakcíny, ktoré sa používajú na tento účel sú Silgard alebo aj inak Gardasil a tiež Cervarix.

Čo je HPV?

Ľudský papilomavírus (HPV) predstavuje pritom bežný vírus, s ktorým sa počas svojho života stretne osem z desiatich žien. K prenosu dochádza pohlavným stykom alebo kontaktom kože v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Väčšina druhov tohto vírusu nie sú zhubné, ale 15 z nich sa považuje za rakovinotvorné. Medzi najčastejšie patrí vírus s označením HPV 16 a 18, ktorý je príčinou až 71,5 percent ochorení rakovinou krčka maternice. HPV infekciu nesprevádzajú často žiadne príznaky.

Môže očkovanie pomôcť?

Objavujú sa tvrdenia, že účinnosť vakcín nie je jednoznačne dokázaná. Je to zapríčinené faktom, že po nakazení vírusom trvá desaťročia, kým sa rakovina prejaví. Testovanie účinnosti vakcín sa pritom realizovalo v časovom rozpätí iba 6 maximálne 7 rokov. Naopak po zaočkovaní často poklesne naša opatrnosť a podceníme dôležitosť preventívnej prehliadky. Práve pravidelné cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je najúčinnejším spôsobom prevencie vzniku rakovinového ochorenia tohto druhu.

Kedy je riziko?

Očkovanie proti HPV je nebezpečné u žien, ktoré už prekonali nákazu typu HPV, proti ktorým má vakcína účinkovať. Riziko ochorenia rakovinou krčka maternice stúpne až o 44.6 percent. Cervarix alebo Gardasil teda môžu v tomto prípade skôr uškodiť ako pomôcť. Z toho vyplýva, že samotný výrobca očkovacích látok v počiatkoch zavádzania vakcín odporúčal očkovať mladé dievčatá, ktoré nemali pohlavný styk, kde pravdepodobnosť nákazy vírusom býva nízka. Navyše účinnosť týchto vakcín je krátka. Nákazy HPV sa tak posúvajú do vyššieho veku ženy, kedy organizmus býva menej odolným voči infekciám podobného typu. Ak chceme teda predísť tomuto nebezpečnému ochoreniu, určite nevynechávajme pravidelne preventívne gynekologické prehliadky.

Odporúčané

K téme

3 otázky pre Lukáša Adamca: Druhý raz túto chybu nespravím Melanóm môže na deťoch vyzerať odlišne. Dajte si pozor na týchto 5 znakov

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.