Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smrť
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
smrť www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
5. mája 2021 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Odborníci vysvetlili, čo sa stane s naším telom bezprostredne po smrti. Toto vás pravdepodobne prekvapí

Smrteľnosť je niečo, s čím sa musí vyrovnať a zmieriť úplne každý živý tvor. Je úplne jedno, či veríte na reinkarnáciu, nebo alebo čokoľvek iné – to, čo sa stane s naším telom, je vo všetkých prípadoch rovnaké. Čo sa však stane bezprostredne po smrti s našim telom a čo sa s ním deje v nasledujúcich hodinách? Človek je označený za mŕtveho v moment, kedy sa mu zastaví činnosť srdca a prestane dýchať. Okrem toho stratí človek pulz, stratí reflexy a nemá žiadnu reakciu pupilárneho zúženia na svetlo. Čo sa následne deje s naším telom niekoľko momentov po smrti

Do prvej hodiny

V časovom rozmedzí prvých 60 minút po smrti dochádza k ochabnutosti, ktorá je spojená so svalovou sústavou. Znamená to, že sa uvoľnia svaly, teda dôjde napríklad k otvoreniu očí, čeľuste a rozšírenie zreničiek. Končatiny sú vláčne, je možné s nimi jednoducho pohybovať. Z obehu sa začne strácať krv, koža preto začína blednúť. Znižuje sa telesná teplota, ustáva činnosť mozgu (ten často funguje aj 10 minút po smrti).

Do 6 hodín

Krv už nie je pumpovaná srdcom do obehu, čo znamená, že sa začína usadzovať v tých častiach tela, ktoré sú najbližšie k zemi. Ak je telo na mieste a nehýbe sa s ním, v miestach najbližšie k zemi sa začnú tvoriť podkožné škvrny. Po tretej hodine od smrti začínajú v bunkách chemické procesy, ktoré spôsobujú tuhnutie svalov.

žena
ženawww.gettyimages.com

6 – 12 hodín po smrti

Končatiny sú mierne ohnuté, viečka otvorené, prsty na rukách a nohách sa začínajú krútiť. V takom stave nie je možné s končatinami zosnulého manipulovať.

12 a viac hodín po smrti

reklama:

Svaly sa začnú pomaly zase uvoľňovať, vnútorné tkanivá sa rozpadajú. Koža sa potom začne sťahovať, telo je potom úplne uvoľnené a môžeme s ním bez problémov manipulovať.

reklama:

Odporúčané

K téme

Nájdete chybu na obrázku? Iba 1% populácie chybu nájde. Patríte medzi nich? Štúdie, ktoré odhalili média. Prezradili, že ľudstvo vyhynie tesne pred rokom 2050

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.