Osteoporóza: Chráňte si zdravie vašich kostí!

Osteoporóza, kosti, zdravie, žena, chrbtica
shutterstock.com

Pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy budú mať ženy na Slovensku jedinečnú príležitosť absolvovať vyšetrenie hustoty kostnej hmoty a začať tak deň za dňom budovať zdravie svojich kostí.

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Málokto si však uvedomuje, že pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.

Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku žije asi 240 000 ľudí s osteoporózou, no len okolo 30 % z nich je diagnostikovaných a len 18 % sa adekvátne lieči. Svetový deň osteoporózy (20. október) je príležitosťou upriamiť pozornosť na toto podceňované ochorenie, ktoré sa považuje za nevyhnutnú súčasť starnutia, pritom vďaka liečbe a správnej životospráve sa dá jeho rozvoju zabrániť.

Aké sú príznaky osteoporózy?

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia.

Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní.

Odhaľte osteoporózu včas
osteoporóza, , zdravie, kosť, kĺb

Osteoporóza sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Preto by mal preventívne navštíviť lekára každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 60 rokov. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia.

Liečba je dlhodobý proces

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – trvá minimálne tri roky.

Dnes sa lieči osteoporóza vo všeobecnosti päť rokov, po ktorých nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku a tiež užívanie doplnkov s obsahom vápnika a vitamínu D.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom