Palacinkové umenie: Otec vzdeláva deti kreatívnym spôsobom

Palacinkové umenie: Otec vzdeláva deti kreatívnym spôsobom
www.saipancakes.com

Zručný otec zatočil s nudou pri raňajkách. Pre svoje deti tvorí chutné palacinky v originálnych tvaroch, ktoré dopĺňa o hravé lekcie z rôznych vedeckých oblastí.

Sladké palacinky sú obľúbenou pochúťkou malých i veľkých. V rodine Američana Nathana Shieldsa sa však z obyčajného jedla menia na chutné vedecké lekcie a jedlé umenie v jednom.

Palacinkové umenie: Otec vzdeláva deti kreatívnym spôsobom
www.saipancakes.com

Bývalý učiteľ matematiky, ktorý sa pred tromi rokmi presťahoval s rodinou na ostrov Saipan a zrazu sa z neho stal „otec na plný úväzok“, sa svojim deťom rozhodol ozvláštniť ranné vstávanie. Inšpirovaný svojou mamou, ktorá mu v detstve zvykla z palaciniek tvoriť rôzne strašidlá, sa matematik so záľubou v kreslení rozhodol pokračovať v zábavnej tradícii.

„Raz ráno som deťom urobil palacinky v tvare áut a nákladiakov, ktoré zožali veľký úspech, a tak sa zrodila naša tradícia,“ spomína Shields.

Zručný otec začínal jednoduchými tvarmi a zvieratkami, dnes už pre šesťročného Gryphona a trojročnú Alice tvorí hotové umelecké diela. Aby raňajky spestril novými informáciami, zobral si na pomoc encyklopédiu a deťom na tanier servíruje s palacinkami aj nové vedomosti.

Palacinkové umenie: Otec vzdeláva deti kreatívnym spôsobom
www.saipancakes.com

Jeho série rôznych motýľov, ulitníkov, žralokov, ovocia, zeleniny či ľudských orgánov slúžia ako základ pre hravé hodiny biológie. Často ich dopĺňajú aj rozprávkové, filmové či komiksové postavičky, ako aj portréty známych vedcov či spisovateľov, ktorí v daný deň oslavujú svoje významné výročie. „Všetci sa takto niečo nové naučíme. Až do minulého víkendu som netušil, kto je argonaut,“ smeje sa Nathan.

Otec, ktorý sa s deťmi ocitol doma po tom, ako jeho manželka začala pracovať na zmeny ako sestrička a pôrodná asistentka, doteraz vytvoril takmer 200 rôznych druhov palaciniek, ktoré pravidelne zdieľa aj na internete. Nechýba medzi nimi Albert Einstein, autor Alice v krajine zázrakov Lewis Caroll, Popoluška, postavičky z Hviezdnych vojen či Pána prsteňov alebo abstraktnejšie palacinky na oslavu zimnej rovnodennosti či Dňa ľavákov.

Palacinkové umenie: Otec vzdeláva deti kreatívnym spôsobom
www.saipancakes.com

„Začalo to ako zábavka pre deti, čo stále aj je, ale dnes sa z toho stala už aj umelecká výzva,“ prezradil Shields, ktorý nepoužíva žiadne moderné vychytávky. Na kreslenie na panvici mu stačí obyčajné palacinkové cesto a mäkká plastová fľaša s úzkym hrdlom. Každému, kto uvažuje o tom, že sa pustí do palacinkového umenia odporúča, aby začal s tvarom chobotnice.

http://www.youtube.com/watch?v=5YwMOBkTvMU

„Je to neskutočná zábava. Stále sa učím spôsobom pokus-omyl. Najlepšie na tom je, že aj nepodarky chutia vždy výborne,“ dodal kreatívny otec, ktorému pri experimentoch začínajú pomáhať aj jeho deti.

www.today.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk