Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rodina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
rodina www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
9. júna 2021 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Pamätáte, ako sa žilo v 70. a tiež v 80. rokoch v Československu? Ak nie, poďte si zaspomínať. Kto patrí medzi mladšiu generáciu, nebude veriť čo všetko bolo normálne

Možno ste túto dobu zažili, alebo ste sa narodili až neskôr. Či tak alebo onak, je zaujímavé obzrieť sa späť a pozrieť sa na doby, kedy ešte nefungoval internet a farebné televízie boli v plienkach. V čom všetkom sa doba zlatých sedemdesiatich a osemdesiatich rokov líšila od terajšej doby? Rozdiely nie sú viditeľné len čo sa techniky týka. Ten, kto túto dobu zažil tvrdí, že vtedy bolo všetko lepšie.

Hlavné rozdiely

Medzi to najdôležitejšie, čo sa zmenilo patria nasledujúce body, ktoré si nižšie podrobnejšie popíšeme:

  • viac pobytu vonku
  • žiadny telefón či internet
  • obmedzený výber
  • orientácia podľa mapy
  • obmedzená hygiena
  • v krčme nájdete všetko
  • lepšie vzťahy medzi ľuďmi

Viac pobytu vonku

Zatiaľ čo v dnešnej dobe sa veľa detí hrá na počítači či mobilnom telefóne, v minulosti žiadne také technické vymoženosti neboli. Deti sa preto stretávali so svojimi rovesníkmi vonku. Pri takých hrách sa viac pohybovali, hrali futbal a iné loptové hry, liezli po stromoch či skákali panáka. Deti si vymýšľali svoje vlastné hry a tie potom hrali. Dnešné deti sa skôr spoliehajú na to, čo im poskytne hra v mobilnom telefóne, namiesto toho, aby rozvíjali svoju vlastnú predstavivosť.

Žiadny telefón ani internet

Je to až nepredstaviteľné, že telefóny (nie mobilné) boli súčasťou len niektorých domácností. Ľudia sa museli na budúcu schôdzku dohovárať hneď, pretože potom existovalo veľké riziko, že už sa nikdy nestretnú. Televízia v tej dobe už existovala, avšak rozhodne neposkytovala také množstvo programov, ako máme dnes. Internet neexistoval. To je ďalším dôvodom, prečo sa ľudia museli viac pohybovať vonku. Kým dnes si rad vecí vyriešime cez internet, vtedy ľudia museli vyjsť von a všetko si poctivo „vybehať“.

Obmedzený výber

reklama:

Kým dnes môžete nakupovať čo hrdlo ráči, a to aj napriek tomu, že na to nemáte, v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol výber značne obmedzený. Tovar nebol toľko čo sa týka množstva aj výberu. Aj keď dnes máme z čoho vyberať, veľmi pri tom plytváme.

Orientácia podľa mapy

Keď chcel niekto ísť na neznáme miesto, musel si vopred na mape naštudovať cestu. Mapa bola v každej domácnosti. To dnes už sa veľa vodičov spolieha na mapy na internete a tiež na GPS navigácie.

Obmedzená hygiena

Aj keď sa ľudia umývali, holili a plnili ďalšie základné hygienické pravidlá, nebolo ich toľko, ako je ich dnes. Ak to nie je zrejmé v životoch domácností, potom je to zjavné napríklad v rôznych normách, ktoré obmedzujú manipuláciu s potravinami. Dnes žijeme v sterilnom prostredí, čo vedie k tomu, že ľudské telo sa stáva čím ďalej menej náchylné voči rôznym baktériám a vírusom.

V krčme nájdete všetko

reklama:

Krčma bola miestom, kde ste mohli zohnať pracovné sily alebo tiež remeselníka či iné služby. Dnes už na tento účel používame opäť internet. Keď dnes zájdete do krčmy, uvidíte len pár ľudí, ktorí si naozaj prišli len na pivo, a keby ste sa ich opýtal, či by vám za nejakú tú korunu nepomohli napríklad s odnosom ťažkého bremena z pozemku, asi by sa na vás pozerali dosť podivne.

Lepšie vzťahy medzi ľuďmi

Hoci dnešný svet sociálnych médií vám umožňuje spojiť sa s rodinou a priateľmi, ktorí žijú na druhom konci sveta a to každý deň a zadarmo, tak predsa len nejde o kontakt osobný. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch poznali ľudia mená svojich susedov, zatiaľ čo dnes sa koľkokrát ľudia nepoznajú. Prechádzajú okolo seba často bez pozdravu. Skôr si susedia navzájom pomáhali, dnes už sa ponúknutá pomoc vidí málokedy.

reklama:

Odporúčané

K téme

Šokujúce fakty, ktoré by ste mali vedieť o menštruácii. Pamätáte si ešte, kedy ste dostali prvú menštruáciu? Túžite mať lepší sex? Vypracujte si sexuálny životopis!

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.