Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
konflikt, hádka, nevera, problém, manželská kríza, dvaja, láska, pár
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
6. augusta 2018 LifestyleSex a vzťahy od Milota MezeiováSITA

Partnerské krízy. Prečo vznikajú a ako často k nim dochádza?

Vo vzťahu údajne dochádza ku krízam najmä po troch, siedmich a dvadsiatich rokoch. Ide len o akési zaužívané tvrdenia, alebo je to skutočne tak?

Každý vzťah prechádza postupne fázami od zamilovanosti až po vytriezvenie. Medzi jednotlivými etapami sa nachádzajú i obdobia, ktoré sú pre vzťah rizikovejšie. Hoci sú čísla 3,7 a 20 len orientačné, vychádzajú z reálneho faktu, že každý vzťah prechádza ťažšími obdobiami, kedy sa preverí vzájomná láska a oddanosť oboch partnerov.

Po troch rokoch to vidíme reálnejšie

Začiatky vzťahu sú plné vášne, silných emócií a pocitov, že náš partner je ideálny v každom smere. Časom však už necítite motýle v bruchu, keď sa vás partner dotkne. Vnímate už aj jeho negatíva a miestami váhate, či ste spolu, pretože sa milujete alebo to je len akýsi zvyk.

reklama:

Ak ste zažili niečo podobné, no napriek tomu ste krízu prekonali a naďalej spolu fungujete, zrejme ste pochopili, že aj láska má svoje fázy a poblúznením nekončí.

Sedemročný vzťah plný nudy, stagnácie a túžby po niečom novom

Zrazu sa vás zmocní pocit úzkosti a strachu, že týmto to konči a nič nové, zaujímavé a vzrušujúce vás už nečaká. Ste presvedčená o tom, že spolu fungujete len kvôli deťom, no o láske už nemôže byť ani reč.

reklama:

V tejto fáze vzťahu sú časté pocity nespokojnosti a nudy. Hoci nemáte väčšie problémy, práve pocit stagnácie a stereotypu vás ničí a túžite po niečom inom.

Nastáva odcudzenie, ochladnutie sexuálneho života . Partneri sa už dokonale poznajú a nemajú sa čím novým prekvapiť. Vášeň sa vytráca a ak v tomto období jeden z partnerov stretne iného človeka, ktorý ho priťahuje a dáva mu pocit výnimočnosti, opúšťa svojho dlhoročného partnera, páli všetky mosty a púšťa sa do nového vzťahu.

Dvadsať rokov: Syndróm prázdneho hniezda

reklama:

Začínajú sa objavovať prvé zdravotné problémy a človek si uvedomuje to, že starne a svoju pominuteľnosť.

Stojí pred dilemou či opustiť všetko, čo roky budoval a začať žiť odznova, alebo sa zmieriť s tým, že ho už nič zaujímavé nečaká.

Deti už odišli z domu a partneri sa opäť musia naučiť žiť len sami. Pokiaľ partneri neboli naučení spolu tráviť voľný čas a komunikovať aj na inú tému ako sú deti, je to obdobie silnej krízy a dramatických zmien.

reklama:

Aby ste sa naučili podobným krízam predchádzať, komunikujte o svojich problémoch a túžbach s partnerom už v zárodku a nie až vtedy, keď sa situácia vyhrotí natoľko, že je pre vás neriešiteľná.

reklama:

Odporúčané

K téme

3 otázky pre Lukáša Adamca: Druhý raz túto chybu nespravím Prieskum medzi slovenskými mužmi odhalil, ako vnímajú svoju krásu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.