Perníčky a medovníčky: Užitočné rady, ktoré ocení každá gazdinka

Perníčky a medovníčky: Užitočné rady, ktoré ocení každá gazdinka
Perníčky a medovníčky: Užitočné rady, ktoré ocení každá gazdinka Thinkstock

Aký je rozdiel medzi perníkmi a medovníkmi, ako ich uskladniť, aby zostali čerstvé a čo je dôležité, aby sa vydarili? Odpovede nájdete tu.

Medovníčky a perníky patria k typickým voňavým dobrotám, ktoré zdobia naše stoly počas najkrajších sviatkov v roku. Odkiaľ sa vlastne vzali? Poďme spolu nahliadnuť do ich histórie.

Prvé formy medovníkových dobrôt sa objavili v podobe obetných darov napríklad v antickom grécku či starovekom Egypte. O výrazný pokrok a zdokonalovanie sa vo výrobe medovníkového cesta sa postaralo medovnikárstvo. U nás existujú prvé zmienky o tomto remesle zo 14. storočia. O dve storočia neskôr zažíva medovnikárstvo veľký boom. Vtedajší medovnikári museli byť aj zdatní rezbári, nakoľko vzrástol záujem o umelecky vyrezávané drevené formičky, ktoré dodávali pečivu vzácnu estetickú hodnotu.

Thinkstock
Thinkstock

Aký je rozdiel medzi perníkom a medovníkom?

  • medovníky sú oveľa staršie ako perníky. Tie sa začali vyrábať až po vynájdení cukru.
  • do medovníkov sa dáva iba med, veľa medu. Do perníkov sa pridáva aj karamelizovaný cukor.
  • z etymologického hľadiska je slovo perník pravdepodobne odvodené od českého výrazu „pepř“ (korenie). Je to preto, že súčasťou perníkového cesta sú aj voňavé koreniny ako aníz, kardamón, zázvor, klinčeky, škorica, muškátový oriešok. Do medovníkového cesta sa väčšinou pridáva len škorica, klinčeky alebo aníz.

Ako uchovať medovníky a perníky čo najdlhšie čerstvé?

Správne uskladnenie je dôležité. Medovníky je vhodné dať do uzatvárateľných plechových nádob s tým, že sa medzi ne vloží nakrájané jablko. Zaručený je tak optimálny prísun vlhkosti, ktorú medovníky absorbujú z jablka. Pri perníkoch pozor na okrasnú dekoráciu, ktorou sú  zdobené. Tá zvykne vysychať. Uskladnite ich teda do celofánu, aby ste zabránili prístupu vzduchu. Treba dať tiež pozor na prílišnú vlhkosť, ktorá dobrotám z medu neprospeje.

Medovníkový stromček, Vianoce, vianočná dekorácia, medovníky
Thinkstock

Čo je dôležité, aby sa medovníky a perníky vydarili?

V prvom rade je to správna konzistencia medu, ktorý musí byť tekutý. Stuhnutý med rozpustíte tak, že ho ponoríte do vodného kúpeľa a pri 40 °C necháte prirodzene rozpustiť. Hotové cesto je potrebné dobre prikryť  a nechať zopár hodín odležať. Takisto aj od správne vyhriatej rúry záleží, či sa nám medové dobroty vydaria. Univerzálna teplota pečenia sa pri dnešných  možnostiach ( plynová, teplovzdušná, elektrická rúra) nedá exaktne definovať. Platí však jeden trik, dať vopred upiecť zopár kúskov na skúšku. Ak sa rozlejú, cesto je riedke, treba ho zhustiť múkou a dobre premiešať. Pokiaľ sa pripečú, je nutné znížiť teplotu v rúre. Menšie kúsky pečte spolu a tie väčšie tiež. Menšie tvary totiž budú hotové skôr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom