Pijete kávu na lačný žalúdok? Po prečítaní článku zmeníte názor

Na svete mimoriadne známy nápoj, na ktorý nedajú mnohí dopustiť. Ide o nápoj, ktorého produkcia sa radí na prvú priečku, zo všetkých nápojov vôbec. Reč je o káve, ktorú ľudia milujú. Zároveň slúži, ako dokonalá zámienka ku stretnutiu s priateľmi, alebo k odpočinku.

Káva slúži bezpochyby k potlačeniu únavy. Ak sa človek cíti unavený, ako po stránke psychickej, tak fyzickej. Ďalej je káva s obľubou používaná ako všeliek, najmä vďaka:

  • Pozitívnemu vplyvu na činnosť mozgu
  • Posilnenie imunitného systému
  • Zníženie stresu

Čo je teda kameňom úrazu?

Pozná to takmer každý. Čas od času človek skrátka zaspí a nestíha, a to predovšetkým hlavne po ráno. Tým vo väčšine prípadov dochádza k absencii raňajok a následnému pitiu Vašej obľúbenej kávy na lačný žalúdok.

Práve ono pitie na lačno, môže byť v tom najhoršom prípade spúšťačom rakoviny hrubého čreva. Ďalej sa pitím na lačno zvýši produkcia kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, čo spôsobuje prekyslenie organizmu vrátane nadmernej produkcie plynu v črevách. Káva na lačno takisto spôsobuje tráviace problémy, ktoré sú spojené so zlým rozkladom proteínu, a to práve v závislosti na nadmernú produkciu žalúdočných kyselín.

Vzhľadom k tomu, že káva svojím spôsobom zrýchľuje metabolizmus v ľudskom tele, funguje teda rovnako ako účinné preháňadlo. V prípade vypití kávy nalačno sa tento efekt násobí a potrava, ktorá prechádza črevami, nestačí plne vydať látky v sebe obsiahnuté. V konečnom dôsledku, sa teda človek o tieto látky okráda.

Nepríjemný pach z úst

Ďalším zásadným negatívom je nepríjemný pach z úst, ktorý pitie kávy nalačno spôsobuje. Čo sa týka vstrebávania živín, pri praktizovaní tohto zlozyku prichádzate o dostatočné spracovanie vitamín u B a železa, čo sa potom neblaho podpisuje na fungovanie Vášho tela.

V takých prípadoch, keď je káva nalačno vypitá, sa rýchlo dostavuje pocit hladu, a to v podstate automaticky. Často teda človek siahne po nezdravých raňajkách, ako je napr. kus torty alebo tukový rožok. Je vhodné doplniť, že tieto nezdravé pochutiny bleskovo zvyšujú hodnotu cukru v ľudskom tele. Následne však táto hladina klesá a človek má po ich zjedení do niekoľkých desiatok minút opäť hlad. V konečnom dôsledku možno teda tvrdiť, že pitie kávy nalačno má priamy vplyv na tvorbu tukových zásob vo Vašom tele.
Ako je to správne?

Ak sa chceme vyvarovať týmto vyššie uvedeným nežiaducim účinkom, stačí začať deň zdravými raňajkami a kávu zaradiť najmenej hodinu až dve po jej zjedení. Vyvarujete sa neblahých dopadov na Váš tráviaci systém.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk