Plazmová koblácia: Nová, bezpečnejšia a takmer bezbolestná metóda výberu mandlí

Plazmová koblácia: Nová, bezpečnejšia a takmer bezbolestná metóda výberu mandlí
Zdroj foto: Pixabay

Vo svete sa bežne používa už od roku 2001 s veľmi dobrými výsledkami, zatiaľ čo na Slovensku ide o veľmi vzácnu novinku. Plazmová koblácia je šetrná a precízna metóda ORL operácií, ktorá je omnoho menej bolestivejšia a nielen to. Čo treba o nej vedieť?

Odstránenie krčnej mandle a zväčšenej nosohltanovej mandle, ktorá spôsobuje u detí najmä v predškolskom veku mnoho problémov, patrí k bežným operatívnym úkonom. Doteraz sa zákrok realizoval na Slovensku dvoma postupmi.

Klasická metóda sa vykonáva v lokálnej anestézii, kedy operatér zavedie  do oblasti nosohltana nástroj a mandľa sa odstráni len čiastočne. Pri tejto metóde preto často hrozilo, že mandľa opätovne dorástla.

Druhá metóda sa realizuje v celkovej anestézii, kde sa zavedie do oblasti nosohltana kamerový systém s endoskopom.  Operatér pod zrakovou kontrolou vyoperuje nosohltanovú mandľu pomocou špeciálnej odsávačky ( shavera). Vzhľadom k tomu, že celú operáciu si kontroluje na monitore, ošetrí správne celý nosohltan a je minimálny predpoklad, že by mandľa u dieťaťa dorástla. Nevýhodou tejto metódy je, že môže dôjsť k väčšiemu poškodeniu tkaniva.

Už od roku 2001 sa vo svete používa tretí postup, ktorý na Slovensku nebol donedávna vôbec známy. Operačná technika – plazmová koblácia je revolučná metóda, ktorá umožňuje rýchle hojenie pooperačnej rany a významne znižuje pooperačnú bolestivosť pri operáciách.

Výrazne kratší čas rekonvalescencie a menšia bolesť

Plazmová koblácia predstavuje šetrnú a precíznu operačnú metódu, ktorej názov je odvodený z anglického „cold ablation“, teda odstránenie tkanív pri nízkych teplotách. Princípom metódy je vytvorenie plazmatického poľa, ktoré v okolí operačnej sondy rozpúšťa nadbytočné tkanivo a to býva následne odsaté sondou. Pracovná teplota predstavuje 40-70°C, teda približne desaťkrát menej ako pri bežnej operačnej technike.

Keďže nedochádza k poškodeniu okolitého tkaniva, býva tento operatívny úkon menej bolestivý a rana sa rýchlejšie hojí. Pri odstraňovaní nosovej mandle sa nevyvíja tlak na krčnú chrbticu, tkanivo sa netraumatizuje ostrými nástrojmi, minimalizuje sa poškodenie nervov a svalov, a vzniká tiež nižšie riziko krvácania. Tým sa čas rekonvalescencie výrazne skracuje a pacient sa môže skôr vrátiť do bežného života.

Jedna z mála, ak nie jediná na Slovensku

Odozva pacientov, ktorí  boli touto technikou operovaní je vynikajúca. Deti, ako aj dospelí  pacienti boli  za tretinu bežného  pooperačného času   (pri  použití iných techník) v poriadku, pooperačne potrebovali významne menšie množstvo liekov proti bolesti, rovnako sa na minimum znížil počet pooperačných krvácaní,“ hovorí MUDr. Renáta Kučerová, hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia v Bratislave, ktorá ako jedna z mála, ak nie jediná ponúka túto revolučnú operatívnu metódu ako svoju novinku.

Ušetrite sebe i svojim deťom bolesť

Túto operačnú techniku klinika Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia využíva najmä za účelom rýchleho hojenia operačnej rany a významného zníženia pooperačných bolestí pri operáciách:

–      v prípade detských pacientov –  pri zmenšovaní krčných mandlí, pri odstraňovaní nosohltanovej mandle

–     v prípade dospelých pacientov –  pri  operácii krčných mandlí a pri operačnom riešení problémov spojených s chrápaním.

Ušetrite sebe a svojim deťom bolesť a objednajte sa na konzultáciu a vyšetrenie. Viac informácií nájdete na http://www.centrumkramare.sk/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom