Ples v opere 2020: Kollárova dcéra ako z rozprávky či Zlatica Puškárová ako ľadová kráľovná, pozrite si foto

Policajti neumožnili znečisteným vozidlám z výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v piatom bratislavskom okrese vstup na vozovku.
Úvodný gong v rámci otváracieho ceremoniálu 20. ročníka Plesu v opere - dobročinného spoločenského podujatia za zlepšenie podmienok pre vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením v historickej budove SND. Bratislava, 11. január 2020. Foto: SITA/Ples v opere

Slávnostné podujatie otvorili úderom na gong nevidiaca lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová.

V sobotu večer sa v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) uskutočnil jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere, ktorý už tretí raz po sebe podporí cez program Nadácie pre deti Slovenska „Kto chýba?“ inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. Vyzbierané finančné prostriedky pritom tento rok poputujú aj do rúk materským školám. Ústrednou témou večera bola i láska, predovšetkým láska k deťom a hostitelia vo svojich úvodných príhovoroch neopomenuli ani sto rokov od otvorenia divadla, v ktorého priestoroch sa ples odohrával.

Ples v opere po prvý raz v histórii otvorila dvojica

Úderom na gong slávnostný večer po prvý raz v histórii podujatia otvorila dvojica, nevidiaca lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová. „Ja som sa veľmi potešila, že sa tretí rok po sebe dobročinný Ples v opere venuje tejto tematike. Myslím si, že to padne na úrodnú pôdu. Ja ako zástupkyňa zdravotne postihnutých ľudí veľmi vítam, že je tu takáto možnosť a že sa ľudia u nás snažia inkluzívne vzdelávanie podporovať a rozvíjať, dávajú tak príležitosť tým, ktorí sa k nej ťažko inak dostávajú. To je veľmi pozitívne,“ uviedla Farkašová v rozhovore pre agentúru SITA. Atmosféru plesu si v sprievode Šubrtovej užívala plnými dúškami. „Je to veľmi príjemné, veľmi sa teším, že môžem byť takto nádherne oblečená, nastajlovaná. Je to výnimočná chvíľa, človek nemá tak často príležitosť sa takto vychystať. Cítim sa veľmi príjemne, je to naozaj skvelé,“ podotkla.

Riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová má podľa vlastných slov na srdci len jedno. „Želala by som si, aby tento ples priniesol spolupatričnosť medzi ľuďmi, aby tu bola cítiť blízkosť, vzájomný rešpekt, úcta a priateľstvo. To by ma potešilo najviac. A keby sme si tieto veci odtiaľto potom odnášali všetci ďalej a šírili ich medzi ľudí aj počas ďalších dní v roku,“ poznamenala. V programe 20. ročníka malo významné miesto číslo dva, viackrát v ňom napríklad figurovali dvojice. „Toto nebol tak celkom zámer, no nakoniec sa to takto prepojilo a ja som potom ešte niekde čítala, že dvojka v numerológii symbolizuje empatiu, blízkosť a sociálne cítenie. Takže tej myšlienke, ktorá za plesom a jeho 20. ročníkom je, napokon pomáha aj samotná numerológia,“ vyjadrila sa Cocherová.

Hostí 20. ročníka Plesu v opere čakal zaujímavý program

Organizačný tím plesu pripravil pre prítomných bohatý program. Úvodný ceremoniál patril svetoznámym áriám z pera Eugena Suchoňa, Georga Friedricha Händela, Giacoma Pucciniho, Carla Orffa a Antonína Dvořáka. Vystúpenie sólistov Hrachuhí Bassénz a Pavla Bršlíka doplnil zbor a vizuálne program oživili choreografie, o ktoré sa už po šiesty raz postarala česká režisérka a choreografka Jana Burkiewicz. Na scénickom prevedení úvodného ceremoniálu sa podieľal scénograf Slovenského národného divadla Juraj Kuchárek, hudobnú dramaturgiu mal pod palcom Slavo Solovic a kostýmy pripravil módny návrhár Boris Hanečka.

Hosťom a hostkám sa v úvode večera po prvý raz prihovorili dve osobnosti, herečka Emília Vášáryová a herec Martin Huba. Záverom otváracieho ceremoniálu, ktorý tradične zakončil valčík, sa slova ujal i zástupca hostiteľa Plesu v opere Plesu v opere Pavol Lančarič.

Prihovor pavla lancarica.jpg
Príhovor Pavla Lančariča, foto: Ples v opere

Na podujatí následne počas večera vystúpilo viacero hudobných hostí zo Slovenska i z Českej republiky. Interpretov sprevádzali dve hudobné telesá, Orchester Gustáva Broma a B-Side Band. Ako prví v ich sprievode vystúpili Matěj Ruppert a Tereza Černochová. Po nich štafetu prevzal Richard Muller a o pol noci pódium patrilo Vojtěchovi Dykovi.

Hudobný program v hlavnej sále zakončila pred treťou nad ránom skupina Hex. V reštaurácii pri Opere malo do rána zábavu pod palcom zoskupenie Cimbal Brothers a speváčka Svetlana Rymarenko.

Záštitu nad podujatím, rovnako ako i nad programom Nadácie pre deti Slovenska „Kto chýba?“, prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk