Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový sporák
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: GettyImages
reklama:
reklama:
reklama:
6. mája 2020 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skwww.theguardian.com

Plynové sporáky vystavujú ľudí až päťnásobne vyššej úrovni znečistenia vzduchu

Analýza preukázala tieto šokujúce zistenia.

Plynové sporáky vystavujú ľudí dva až päťnásobne vyššej úrovni znečistenia vzduchu v porovnaní s exteriérom. Nová štúdia tvrdí, že regulačné úrady vedia o tomto probléme, no nestanovili žiadne obmedzenia týkajúce sa kvality vzduchu v interiéri, ktorá sa najmä v období pandémie, keď je množstvo ľudí zatvorených doma, ešte zhorší. Znečistenie pritom dosahuje úroveň, ktorú by v prípade exteriérového vzduchu považovali za nelegálnu.

Približne tretina amerických domácností varí prevažne na plynových zariadeniach, ktoré vylučujú oxid dusičitý a oxid uhličitý, a to okrem iných častíc, ktoré produkujú všetky typy sporákov. Staršie, nedostatočne udržiavanú sporáky, pritom znečisťujú ovzdušie ešte viac, pričom rizikovým je aj oxid uhoľnatý.

Aj krátky kontakt s oxidom dusičitým výrazne zvyšuje riziko astmy u detí. Analýza preukázala, že deti v domácnostiach s plynovými sporákmi majú o 42 % vyššiu šancu dostať astmu. Iný výskum z Austrálie zas pripisuje vznik astmy u 12,3 % detí plynovým sporákom.

reklama:

Oxid dusičitý zhoršuje chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a môže byť spojený so srdcovými problémami, cukrovkou a rakovinou. Otrava oxidom uhoľnatým zas môže spôsobiť bolesť hlavy, nevoľnosť, rýchly srdcový rytmus, zástavu srdca i smrť.

Experti tvrdia, že najlepšie riešenie je prechod na elektrický sporák. Situáciu môže zlepšiť aj varenie na zadných horákoch, pri otvorenom okne, používať odsávače pár, čističe vzduchu s HEPA filtrom či nainštalovanie detektoru oxidu uhoľnatého.

Znečistenie vnútorného ovzdušia sa dotýka viac chudobných Američanov či tých, ktorí majú inú ako bielu farbu pleti. Dôvodom je, že sú často vystavení aj olovu, ortuti, diaľniciam či priemyselným parkom. Uviedol to kalifornský patológ Robert Gould, ktorý podrobne skúmal štúdiu. „Do tohto problému potrebujeme investovať. Je súčasťou plánu na ochranu najmä našej najviac zraniteľnej časti populácie,“ dodal.

reklama:

Odporúčané

K téme

3 otázky pre MUDr. Miroslava Hudeca: Kedy je znamienko nebezpečné? 3 otázky pre Janu Janičovú: Aj kone môžu vyliečiť našu dušu

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.