Poľskí lekári transplantovali znetvorenej žene tvár

Transplantácia
www.foxnews.com

Náročná operácia trvala 23 hodín. Mladá pacientka je vo vážnom, ale stabilizovanom stave.

Dvadsaťšesťročná žena v Poľsku absolvovala úspešnú transplantáciu tváre. Pacientka, ktorej patologické útvary na tvári narástli do nadmerných rozmerov a bránili jej v hryzení, prehĺtaní i rozprávaní, je stále vo vážnom, no stabilizovanom stave.

<imgsrcset=“//cdn.webnoviny.sk/sites/13/2013/12/transplantacia-320×305.jpg0w,//cdn.webnoviny.sk/sites/13/2013/12/transplantacia-640×610.jpg640w“sizes=“100vw“src=“//cdn.webnoviny.sk/sites/13/2013/12/transplantacia-640×610.jpg“alt=“transplantácia“width=“640″height=“610″class=“size-mediumwp-image-187857″>www.foxnews.comNáročnú operáciu vykonali poľskí špecialisti pod vedením profesora Adama Maciejewského v onkologickom centre v Gliviciach neďaleko Katovíc. Išlo o druhú operáciu tohto druhu v Poľsku a 27. vo svete. Celý zákrok trval 23 hodín.

Pacientka Joanna začala von Recklighausenovou chorobou, ktorá spôsobuje nekontrolovaný rast patologických útvarov v oblasti tváre, trpieť už vo veku štyroch rokov. Pred transplantáciou tváre sa podrobila už 35 chirurgickým zákrokom. Šéf tímu špecialistov uviedol, že s takto rozsiahlou formou ochorenia, akú zaznamenali u mladej pacientky, sa ešte nestretol.

Pri chirurgickom zákroku, ktorý sa uskutočnil 4. decembra, odstránili pacientke 80 percent povrchu tváre, pričom na transplantáciu použili tvár zosnulej osoby.

Podľa slov jej rodičov je plná optimizmu a nádeje, že sa jej podarí vrátiť do normálneho života, ktorý sa jej v dôsledku zničujúceho ochorenia tak vzďaľoval.

Ambiciózna mladá žena napriek hendikepu vyštudovala vysokú školu a verí, že čoskoro bude rozprávať aj jesť bez ťažkostí. Čaká ju však ešte dlhá a nákladná rehabilitácia.

transplantácia
www.foxnews.com

Prvú transplantáciu tváre uskutočnil v Poľsku ten istý tím lekárov pod vedením profesora Adama Maciejewského v máji tohto roka. Tridsaťtriročnému pacientovi vtedy v kamenárstve stroj používaný na rezanie kameňa dokaličil tvár a rozdrvil hornú čeľusť. Pacient sa podľa informácií lekárov pomaly zotavuje.

www.dailymail.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk