Porazte trému: Vieme, ako na to!

Stres, panika, žena, strach, bolesť hlavy, tréma
Thinkstock

Prežívate obrovský stres pred dôležitými poradami, prezentáciami či skúškou? Už nemusíte. Máme pre vás týždenný plán, ako nepríjemnú trému poraziť.

Tréma dokáže napáchať obrovské škody najmä na našom sebavedomí. Každý, kto sa ocitol v jej nemilosrdnom náručí, pozná jej pevné zovretie. Často vie paralyzovať naše schopnosti a urobiť z nás bezduché bábiky. My však máme pre vás majstrovský plán, vďaka ktorému zostanete v pohode.

Týždeň pred…

Môžete začať šalieť! Áno, počujete správne. Predstavte si najhorší možný scenár, a to so všetkými detailmi. „Až kým to bude úplne absurdné, uvidíte, aké uletené môžu byť vaše vlastné obavy,“ hovorí rakúska expertka na provokatívny koučink, Cordelia Schnell. Samé sebe tak vlastne ukážete, že máte iba príliš bujnú fantáziu. Premyslite si už teraz, čo si oblečiete v deň D, aby ste si outfit pripravili. Neexperimentujte však a zoberte si oblečenie, ktoré máte overené a cítite sa v ňom sebaisto. Takisto, ak máte problémy so spánkom kvôli tréme, odsledujte si už dopredu, čo na vás zaberá. „Rituály počas zaspávania sú alfou a omegou,“ tvrdí profesor Ingo Fietze, ktorý sa zaoberá výskumom spánku na berlínskej univerzite. „Či vám však k lepšiemu zaspávaniu pomôže joga, čítanie či pozeranie televízie, si musíte zistiť sami.
, panika, žena, strach, bolesť hlavy, tréma
stres Thinkstock

1 deň pred…

Pohyb je ideálny na odbúranie nahromadeného napätia. Skúste vstať skôr ako obvykle a ešte pred prácou sa rozhýbať. Večer sa rozmaznávajte ako len najlepšie viete. Napríklad, doprajte si aromatickú uvoľňujúcu kúpeľ, vonné sviečky, utišujúci čaj. Pozor však, vyvarujte sa po 17. hodine nápojom obsahujúcim kofeín. Okrem toho platí: Nechoďte spať ani s plným, ani s prázdnym žalúdkom. A tajomstvo Beyónce navyše: Na redukciu trémy pomáha vraj sex!

Prečítajte si aj: Osviežujúce kúpele proti nervozite

1 hodinu pred…

Teraz to pomaly začína byť vážne, no zachovajte pokoj. Začnite s mejkapom. Tu platí nasledovné: neprežeňte to s ním! Začervenanú pleť rýchlo zamaskujete BB krémom a červené škvrny na krku zas zakryjete rozpustenými vlasmi. Keď ste vynervovaná, vysychá vám v ústach? Nepite od tejto chvíle mlieko, kávu či sladké šťavy a nápoje.

1 minútu pred…

Napriek všetkým opatreniam nie ste pokojná? Nerobte si starosti, byť trochu nervózna je celkom normálne. A do určitej miery vám to pomôže, pretože sa vyburcujete k lepšiemu sústredeniu. O dôvod naviac neprepadať panike: „Z nervozity, ako človek sám cíti, zaznamená publikum iba zlomok,“ tvrdí profesijná koučka Cordelia Schnell. Ešte raz sa zhlboka nadýchnite a choďte do toho! Veď, keď nejde o život, nejde o nič…

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk