Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Anorexia, choroba, zdravie, bulímia
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:
reklama:
11. mája 2018 Deti a rodina od Milota MezeiováSITA

Poruchy príjmu potravy u detí: Môžu za to rodičia?

Mnohí rodičia sa cítia zodpovední za negatívne udalosti v živote ich detí. Máte dcéru, ktorá trpí anorexiou či bulímiou a tiež trpíte pocitmi viny?

Prvýkrát sa poruchy príjmu potravín objavili v roku 1870. Dnes mentálna anorexia postihuje skoro jedno percento dospievajúcich dievčat a bulímiou trpia až 4 percentá žien. Prečo? Môžu za to rodičia a výchova?

Na vzniku tohto negatívneho javu sa však podieľa viacero faktorov. V prvom rade si treba uvedomiť, že poruchy príjmu potravy sú spojené s hospodárskym rozvojom. Tento problém neexistuje v rozvojových spoločnostiach, kde jedlo je vzácne a každodenný život zahŕňa veľa fyzickej námahy. V tomto prostredí sa určite ľudia nerozhodnú dobrovoľne prestať jesť. Znamenalo by to pre nich bezdôvodné ohrozenie života.

Štíhlou líniou budujeme kariéru

reklama:

Ďalší zaujímavý fakt: poruchy príjmu potravy sa začali rozvíjať aj vtedy, keď sa čoraz viac žien zapájalo do pracovného procesu a odhodlali sa budovať svoju profesijnú kariéru rovnako ako muži. Obezita sa nespravodlivo spája so zanedbaným vzhľadom a nedostatočnou odbornou spôsobilosťou. Ženská túžba po štíhlosti súvisí teda aj so sociálnymi tlakmi uspieť vo vzdelávaní a v zamestnaní.

Neprirodzená móda

Ideál krásy, ktorý nemilosrdne diktuje miery vymykajúce sa ľudskej prirodzenosti, najviac vnímajú práve dospievajúce dievčatá. Toto životné obdobie je najzraniteľnejšie najmä z toho dôvodu, že tínedžer hľadá sám seba vo vzoroch vo svojom okolí. Omnoho citlivejšie vníma reakcie prostredia na svoj vzhľad.

reklama:

Dokonalý rodič a dokonalé dieťa

Niektoré poruchy príjmu potravy sa vyskytujú častejšie u ľudí, ktorí majú vysokú potrebu dosiahnuť dokonalosť, čiže perfekcionisti. Či už je perfekcionistom rodič, ktorý v snahe zabezpečiť pre svoje dieťa len to najlepšie, vyvíja naň neúnosný tlak alebo samotné dieťa snažiace sa po dokonalosti svojho vzhľadu, výsledok býva rovnaký. Zvýšené riziko výskytu anorexie alebo bulímie.anorexia, bulímia, jesť, jedlo, žena, depresia, chudnutie, diéta, zdra

Konfliktné domáce prostredie

reklama:

Súkromný život ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy je často zložitý a konfliktný. Dospievajúci človek môže byť veľmi vzdorovitý a snaží sa odolávať rodičovskej kontrole alebo naopak upútať na seba ich pozornosť. Utajovanie porúch príjmu potravy je len jedným z aspektov tohto vzdoru, takže rodičia sú často šokovaní a zdrvení, keď sa dozvedajú, že ich dieťa trpí vážnou chorobou. Samotní odborníci v tejto oblasti však nevedia, či je takýto konflikt príčinou, alebo dôsledkom vzniku poruchy príjmu potravy.

Dedičstvo našich predkov

Rovnako ako pri väčšine iných psychiatrických diagnóz, aj tu na vznik bulímie alebo mentálnej anorexie vplýva genetická predispozícia.

reklama:

Akým rodičom teda byť?

Rodinní terapeuti sa už v minulosti pokúšali nájsť rodičovský výchovný model, ktorý najviac podnecuje vznik porúch príjmu potravy. Niektoré štúdie zistili, že benevolentný výchovný štýl je rovnako nebezpečný ako prílišná rodičovská angažovanosť. Oba extrémy môžu prispieť k vzniku detskej úzkosti, takže zatiaľ nebola odhalená jednoznačná spojitosť medzi rodičovskou výchovou a poruchou príjmu potravy u dieťaťa.

reklama:

Odporúčané

K téme

10 stratégií, ako dostať chlapa do chomúta Každý vzťah vám stroskotá? Toto môže za vaše nešťastie!

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.