Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zabúdať, pamäť, zábudlivosť
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
14. apríla 2018 ZdravieZdravý život od zzSITA Diskusia()

Potrebujete si rýchlo spomenúť? Máme pre vás jednoduchý trik!

Štúdia potvrdzuje, že jednoduchá technika uvoľní potrebnú mozgovú kapacitu, vďaka ktorej si ľahšie spomeniete na zabudnutú myšlienku či predmet.

Hľadáte stratené kľúče? Neviete si spomenúť na PIN kód? Zabudli ste, kam ste si položili telefón? Zatvorte si oči! Jednoduchý trik blokujúci vonkajšie rozptýlenie podľa názoru britských vedcov uvoľní potrebnú mozgovú kapacitu, vďaka ktorej si ľahšie spomeniete na zabudnutú myšlienku.

Zablokujte zrakové vnemy

žena, zamyslená, myslenie, nápad
shutterstock.com

Výskum, ktorý uskutočnila University of Surrey, dokazuje, že pamäť je výkonnejšia, ak v potrebnom čase vylúčime zrakové vnemy. Táto metóda uľahčuje vybavovanie si počutých ako aj videných skutočností a podľa psychológov môže pomôcť nielen v bežnom živote, ale aj pri vypočúvaní svedkov kriminálnych zločinov.

Psychológovia do výskumu zapojili takmer dvesto ľudí, ktorým pustili dva krátke filmy – jeden nemý a jeden dokumentárny – a následne sa pýtali na detaily scén, ktoré videli. Skupina dobrovoľníkov, ktorá mala počas rozhovoru zatvorené oči, si dokázala správne vybaviť detaily so 71 percentnou úspešnosťou. Druhá skupina, ktorá odpovedala s otvorenými očami, v priemere zvládla správne o tretinu otázok menej – ich úspešnosť bola len 48 percent.

Čerstvé aj dávno minulé spomienky

Zrakom prijímame viac ako 80 % všetkých informácií. Vedci potvrdili, že technika, pri ktorej na čas vylúčime zrakové vnemy, pomáha vybudovať detailnejší obraz predmetov a činností, na ktoré sa snažíme spomenúť si.

Podobnú techniku využívajú aj niektorí policajti pri vypočúvaní svedkov. Štúdia, ktorá bola publikovaná v lekárskom magazíne Legal and Criminological Psychology, ďalej naznačuje, že spomínanie na minulé udalosti uľahčuje aj pozitívny vzťahu medzi vypočúvaným a tým, kto kladie otázky.

Doktor Nash je presvedčený, že technika pomôže aj pri každodenných situáciách a týka sa aj udalostí, ktoré siahajú do vzdialenejšej minulosti.

www.express.co.uk

K téme

Zaľúbení aj po 75 rokoch: Manželia prezradili piliere vzťahu Ako rastie kešu, škorica, kakao a mandle, exotické korenie, ovocie a zelenina?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.