Poznáte toto zázračné ovocné afrodiziakum?

Ovocie, citrusy, žena, zdravá výživa, vitamíny, jablká, hrozno
Thinkstock

Máloktoré ovocie už na prvý pohľad naznačuje: s nami vám bude príjemne a vzrušujúco. Ani táto potravina nie je výnimkou.

Viete, že citrusy už pred stáročiami využívali aj ako afrodiziakum? Ich svieža dráždivá vôňa a látky, ktoré obsahujú, dokážu naladiť na chvíle lásky.

Tajomný nápoj lásky

Pred vyše šesťsto rokmi sa šírili legendy o obdivuhodných schopnostiach španielskych milovníkov. Za ich mužnou silou však neboli mimoriadne genetické prednosti, ale vraj zázračný nápoj lásky, účinnejší ako dnešná viagra. V španielskej Valencii ho vyrábali z pomarančov a citrónov, do ktorých pridávali zázvor, ťavie mlieko a rum. Muži si po jeho požití udržali svoje mužné schopnosti dlhé hodiny. Nečudo, že katolícka cirkev nechala v časoch inkvizície všetky recepty na jeho výrobu spáliť. Nedávno však opis pôvodného návodu na výrobu tohto nápoja lásky vraj objavili v jednom starom archíve.

9 vecí, ktoré nikdy nehovorte svojmu dieťaťu o jedle

Najstaršia a najznámejšia voňavka na svete

Citrusy sa však preslávili nielen spomínanými účinkami, ale aj vôňou. Citrónová esencia tvorí základ najstaršej a najznámejšej voňavky na svete – Kölnisch Wasser, ktorej meno sa stalo synonymom pre všetky kolínske vody. Jej vynálezca, Talian Gian Paolo Feminis, sa nikdy nedozvedel, akú slávnu receptúru vymyslel. V nemeckom Kolíne, kde sa usadil, ponúkal túto vodu ako liek, pretože objavil, že má priaznivý vplyv na srdce a bolesti hlavy. Pred smrťou svoj tajný recept prenechal synovcovi. Francúzski vojaci ju pod názvom Eau de Cologne priniesli do Francúzska a Napoleon si ju obľúbil natoľko, že si denne nechal posielať vraj až šesťdesiat fľaštičiek. V tom čase bol už tajný recept v rukách istého Mulhensa. Francúzi preto túto legendárnu prababičku kolínskych vôd nazvali podľa neho a čísla domu, v ktorom býval. Tak vznikol známy názov Eau de Cologne Originale 4711, ktorá je dodnes najpredávanejšou kolínskou vodou na svete.

Z babskej lekárne

Iste poznáte, že toto ovocie sa oddávna používa aj na liečenie rôznych neduhov. Dávno predtým, ako sa vedcom v dvadsiatych rokoch minulého storočia podarilo prvý raz z citrónovej šťavy izolovať vitamín C, sa v ľudovom liečiteľstve vedelo o jeho liečivých účinkoch. Citróny, ale aj ostatné citrusy sú jedinečným prostriedkom na zvýšenie imunity. Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu, artrózu alebo arteriosklerózu, prečistite si organizmus citrónovou kúrou, a to ráno a večer vypite pohár citrónovej šťavy.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk