Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bolesť hlavy, bolesť, zdravie, žena, choroba, smútok, nešťastie, sama
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
27. marca 2015 ZdravieVýživa od SITASITA

Pozor na nebezpečný nedostatok horčíka! Hrozí týmto Slovákom

Do výskumu Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa zapojilo 619 respondentov.

Takmer tretina žien zo stredného Slovenska je ohrozená nedostatkom horčíka. Ukázal to prieskum Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Podľa výsledkov štúdie dôležitý minerál pravdepodobne chýba 32 percentám stredoslovenských žien. Najmenej žien s rizikom nedostatku horčíka sa žije na východe krajiny. Je ich 20 percent. Ako tiež ukázali výsledky, ohrozených nedostatkom horčíka je na západnom Slovensku 27 percent žien.

Muži sú na tom o niečo lepšie ako ženy

Výskum sa uskutočnil v závere roka 2014 na vzorke 619 respondentov vo veku od 16 do 82 rokov. Výsledky tiež ukazujú, že muži sú na tom o niečo lepšie ako ženy. Najvyššie riziko nedostatku horčíka sa podobne ako pri ženách objavilo u mužov zo stredného Slovenska. Tým namerali 26-percentnú pravdepodobnosť, že im horčík chýba. V ostatných regiónoch namerali riziko u 22 percent mužov.

reklama:

Čítajte aj: Tento liek proti bolesti a horúčke vám môže spôsobiť smrť!

Prečo nám chýba horčík?

Aktuálny prieskum signalizuje niekoľko dôvodov nedostatku horčíka v slovenskej populácii. Medzi ženami na strednom Slovensku je špecifickým problémom vysoká hodnota indexu telesnej hmotnosti (BMI). U mužskej časti populácie sa potvrdila korelácia nedostatku horčíka s vyšším vekom a nadmerným solením,“ zhodnotil výsledky Zdeněk Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj Fakultnej nemocnice Hradec Králové.

reklama:

Podobná štúdia sa realizovala na Slovensku aj v roku 2012. „Aktuálne výsledky v princípe kopírujú stav, aký sme zistili pred tromi rokmi, keď sme realizovali podobný výskum,“ uviedol Zadák. „Bohužiaľ, nedošlo k žiadnym významným pozitívnym posunom v stravovacích zvyklostiach a životnom štýle respondentov. Tie zásadným spôsobom vplývajú na hladinu horčíka v tele,“ vyjadril sa.

Čítajte aj: Top 10 ‚zdravých‘ potravín, ktoré vás môžu aj zabiť!

Nedostatok horčíka sa prejavuje aj bolesťami hlavy

reklama:

Horčík sa podieľa na stovkách bunkových procesov. Jeho nedostatok sa prejavuje napríklad bolesťami hlavy, celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, zápchou, náchylnosťou k stresu či so srdcovocievnymi poruchami.

Informácie agentúre SITA poskytla Petra Konariková zo spoločnosti Seesame.

reklama:

Odporúčané

K téme

Cítite poobednú únavu? Možno je na čase zmeniť stravovacie návyky 8 najúčinnejších potravín v boji proti bolestiam hlavy

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.