Pozrite si zázraky, ktoré dokáže robiť Photoshop. Takto sa rodí módna fotografia

Zrod modnej iluzie modelkou za par sekund 640x346.jpg

Krátke video ukazuje, ako sa z priemernej ženy za niekoľko sekúnd stane bezchybná kráska s dokonalými krivkami. Za zrodom ilúzie však stoja dlhé hodiny práce zohratého tímu štylistov, kaderníkov, vizážistov, fotografov a hlavne Photoshopu.

Lesklé stránky magazínov sú zaplavené fotografiami žien s dokonalými krivkami a bezchybnou pleťou, reklamné agentúry v spotoch presviedčajú, že modelky sa s najlepšou genetickou výbavou už rodia. O tom, že mejkap a manipulácia vo Photoshope dokážu robiť divy, dlho presviedčať netreba. Aby ľudia nezabudli, že magazíny na fotografiách predávajú len ilúziu, sa nezisková spoločnosť Global Democracy rozhodla nakrútiť 37-sekundové video, ktoré otvára dvere do zákulisia vzniku módnych fotografií.

Zostrihané video ukazuje modelku, ktorá neupravená prichádza na miesto fotografovania. Po zapnutí reflektorov prichádzajú stylistky, vizážistky a kaderníčky, ktoré modelku upravia. Následne vzniká fotografia, ktorá okamžite putuje priamo do počítača. Vďaka programu na úpravu fotografií sa začínajú diať divy. Oči modelky sa zväčšia, nedokonalosti pleti sa odstránia, brucho sa zúži, nohy a krk sa predĺžia, telo výrazne zbledne – po niekoľkohodinovej práci je na svete finálna fotografia. Žena sa na výslednú fotografiu takmer ani nepodobá, cieľ je však splnený.

Video odkazuje na neutíchajúcu debatu ohľadom fotografií vnucujúcich falošnú ilúziu krásy a dokonalosti, ktoré ovplyvňujú najmä mladé dievčatá.

„Všetci vieme, že pohľad na tisícky „dokonalých“ tiel v masmédiách má negatívny vplyv nielen na mladé dievčatá,“ uviedla hovorkyňa organizácie Global Democracy, ktorá od roku 2011 bojuje za to, aby každá fotografia výrazne upravujúca základné črty modelky bola patrične označená.

https://www.youtube.com/watch?v=cPnfjwKfkSk

Ľudia z brandže však majú opačný názor. „Ak sa pozriete na fotografiu, na ktorej majú nohy modelky tmavé jabĺčka a suchú pokožku, váš pohľad skĺzne priamo na ne namiesto na produkt, ktorý predáva,“ hovorí fotografka.

Modelka Erin Heatherton, ktorá pravidelne predvádza svoje krivky v spodnej bielizni pre Victoria´s Secret, súhlasí. O zdravom stravovaní a reklamných ťahoch by deťom podľa jej slov mali prednášku urobiť rodičia. „Zdravý obraz tela nie je niečo, čo by sa ľudia mali naučiť z módnych časopisov. Úpravy sú súčasťou našej práce. Nepredávame realitu, predávame príbeh. Všetko je o vytvorení ilúzie,“ myslí si modelka.

Tak či onak, video, ktoré ukazuje zrod módnej ilúzie, určite zdvihne sebavedomie nejednej ženy.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk