Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eva Máziková
Eva Máziková facebook.com
25. decembra 2017 ŠoubizDomáci šoubiznis od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Prečo má Eva Máziková 8 vianočných stromčekov?

Speváčka trávi tohtoročné sviatky tradične v Nemecku, kde dlhodobo žije.

Vianoce majú pre Evu Mázikovú neopakovateľné čaro. Chystá sa na ne celý rok, darčeky má nakúpené a zabalené niekoľko týždňov vopred a čo sa týka vianočných dekorácií, ani tam nešetrí. Doma má osem vianočných stromčekov a jej zámerom je ich mať jedného dňa dvadsaťštyri. Má pre ne dokonca vyhradenú špeciálnu izbu. „Stromčeky zbieram už dlhšie, sú rôznej veľkosti a vytvárajú spolu taký malý vianočný les. K tomu mám ešte 130-ročný Betlehem, ktorý sa u nás v rodine už roky dedí. Pre niekoho to možno znie ako gýč, ale ja sa už neviem dočkať, keď to celé ozdobené a vysvietené uvidí moja vnučka. Píšem pre ňu od jej narodenia knihu, kde všetko zaznamenávam,“ rozrozprávala sa na tému Vianoce temperamentná speváčka.

Tohtoročné sviatky už tradične trávi v Nemecku, kde dlhodobo žije, v spoločnosti rodiny a priateľov. „U mňa sú tradície na prvom mieste. Ako každý, i tento Štedrý deň strávime najprv v spoločnosti našich susedov. Pripijeme si, rozdáme malé darčeky na dobré susedské vzťahy, čo je dôležité, a poobede okolo šestnástej hodiny odchádzame k môjmu synovi. Žije blízko pri jazere obklopenom horami – ten výhľad je nádherný a ak bude nasnežené, niet nad väčšiu romantiku,“ nevie sa dočkať.

Na Štedrom dni má rodáčka z Bratislavy najradšej slávnostnú atmosféru, ktorá visí vo vzduchu na každom kroku. „Štedrý večer začíname okolo pol siedmej spevom Tichej noci, v nemčine alebo slovenčine. Striedame to. Potom nasleduje prípitok a podáva sa večera. Pripíjame si aj na tých, čo už nie sú medzi nami. Začíname tradične – skvelou slovenskou kapustnicou. Tá vždy musí byť. Ďalšie chody má na starosti nevesta a syn, takže uvidíme, čo to tento rok bude. Večer o desiatej ideme my starší do kostola, deti zostávajú doma s vnučkou. Na druhý deň všetkých pozývam do jedného mníchovského hotela na sviatočný brunch, je to taká naša tradícia už vyše dvadsať rokov. Ešte aj moja mamička kedysi s nami chodievala, teraz už nezvláda tú ďalekú cestu ku mne do Nemecka. Veď už má nádherných 91 rokov! Druhý sviatok vianočný je tiež v mojej réžii. Keďže môj manžel je poľovník, budeme mať podľa bavorských zvykov buď pečenú kačku s knedľami alebo sviečkovú,“ priblížila Máziková rodinné tradície.

Vianoce sú pre ňu úzko späté aj so spomienkami na vlastné detstvo. „Odkedy mám vnučku, Vianoce sú ešte krajšie. Pamätám si, že keď som bola malá ja, dva dni sme sa nemohli kúpať, lebo vo vani plával kapor. Moja mama si dala vždy záležať, aby bolo všetko čo naj. Boli to naozaj krásne časy,” dodala s úsmevom na záver.

K téme

Ples v opere: Pozrite si najväčšie módne katastrofy za posledné roky Herec Vojtěch Kotek máva netradičné Vianoce, namiesto stromčeka zdobí všeličo

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.