Prečo sa stále cítite unavená? Prečítajte si, aké môžu byť dôvody straty vašej energie

Žena spiaca na pracovnom stole
Dôvody pocitu neustálej únavy Thinkstock

Cítite sa stále unavená? Pravidelné zlé návyky dokážu vyčerpať vašu energiu. Prečítajte si, aké sú najčastejšie dôvody straty energie.

Nedostatok spánku nie je jediná vec, ktorá znižuje vašu energiu. Mnoho vašich návykov vás dokáže vyčerpať ako psychicky, tak fyzicky. Už jednoduchou zmenou životného štýlu sa môžete cítiť opäť fit a sviežo.

Cvičenie nespôsobuje únavu

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí cvičia aspoň trikrát do týždňa po dobu 20 minút, sa cítia menej unavení a pod napätím. Pravidelné cvičenie posilňuje silu a vytrvalosť, pomáha, aby váš kardiovaskulárny systém fungoval efektívnejšie a prinášal kyslík a živiny do tkanív. Takže, ak sa nabudúce budete cítiť unavená a budete v pokušení sedieť radšej na gauči pri TV, vyhnite sa tejto predstave a aspoň na pár minút si zacvičte.

Nepijete dostatok vody

Ak ste dehydrovaná, okamžite sa to odzrkadlí na vašej energetickej úrovni. Dehydratácia spôsobuje zníženie objemu krvi a robí krv hustejšou. Vaše srdce vtedy znižuje rýchlosť s akou kyslík a živiny dopravuje ku svalom a orgánom. Preto je nevyhnuté piť dostatočné množstvo tekutín a nemať nikdy pocit smädu.

Nedostatok železa

Nedostatok železa spôsobuje pocit, že sme pomalí, podráždení, slabí a neschopní zaostriť. Vtedy putuje nedostatok kyslíka do svalov a buniek. Príjem železa môžete zvýšiť konzumáciou fazule, tofu, vajec, tmavej zelenej listovej zeleniny a orechov.

Ste perfekcionista

Snažíte sa byť dokonalé, čo, si priznajme, je nemožné. Preto pracujete oveľa tvrdšie a dlhšie, ako je nutné. Stanovte si preto ciele, ktoré sú reálne, a tým dosiahnete aj pocit uspokojenia.

Prehnaný strach

Ak často prežívate neistotu a strach, tieto pocity vás výrazne duševne vyčerpávajú. Keď sa pristihnete s týmito myšlienkami, zhlboka sa nadýchnite a opýtajte sa samy seba, prečo očakávate najhorší variant. Zdieľajte svoje problémy s priateľmi, meditujte a cvičte. Robte čokoľvek, čo vám pomôže, aby ste sa cítili lepšie.

Konzumujete nezdravé potraviny

Potraviny s vysokým obsahom cukru nám nedodávajú potrebný príjem živín. Už po chvíli cítime opäť pocit hladu a, navyše, spôsobujú únavu v priebehu dňa. Pokiaľ si udržujete hladinu cukru v krvi stabilnú tým, že sa stravujete zdravšie a predovšetkým konzumujete jedlá s nízkym obsahom sacharidov, vaša energia sa rozkladá v tele postupne a vás sa nezmocní nečakane pocit únavy.

Pracujete cez dovolenku

Neustála kontrola vašich e-mailov nedovolí mysli vypnúť a postupne vzniká riziko syndrómu vyhorenia. Zabudnite na prácu a doprajte si odpočinok pre vašu myseľ a novú energiu pre telo. Do práce sa tak vrátite silnejšie, kreatívnejšie a budete pracovať efektívnejšie.

Pohárik vína pred spaním

Pohár vína znie ako dobrý spôsob uvoľnenia sa pred zaspaním, ale to sa vám môže vypomstiť. Alkohol spočiatku potláča centrálny nervový systém a vytvára upokojujúci účinok, ale nakoniec sabotuje kvalitu spánku. Preto sa neodporúča minimálne 3 až 4 hodiny pred spaním popíjať alkoholické nápoje.

Práca na počítači pred spaním

Oslňujúce svetlo tabletu či smartfónu potláča u tvorbu melatonínu – hormónu, ktorý pomáha regulovať spánok. Citlivosť na digitálne žiarenie sa môže líšiť od človeka k človeku, ale všeobecne je dobre aspoň dve hodiny pred spaním tieto technické hračky nepoužívať.

Nedostatok spánku cez víkendy

Dlhé sobotné večery s priateľmi a následné dospávanie až do obeda vedie k ťažkostiam so zaspávaním v nedeľu večer. Následne máte zanedbaný spánok a v pondelok ráno sa cítite unavene. V takomto prípade je vhodné zdriemnuť si aspoň na 20 minút popoludní, čo umožňuje telu dobiť si potrebnú energiu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom