Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predbehnite smrť! Toto sú 4 varovné príznaky blížiaceho sa infarktu!
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predbehnite smrť! Toto sú 4 varovné príznaky blížiaceho sa infarktu! Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
9. januára 2022 ZdravieDomáci lekár od DamskaJazda.skSITA

Predbehnite smrť! Toto sú 4 varovné príznaky blížiaceho sa infarktu!

Americko-francúzsky vedecký tím zistil, že náhlej zástave srdca možno zabrániť aj s pomocou varovných signálov, ktoré jej predchádzajú.

Podľa ich štúdie zverejnenej v časopise Annals of Internal Medicine si niektorí ľudia, ktorí jej podľahli, nemuseli všimnúť včasné príznaky, akými sú napríklad bolesť v hrudnej oblasti či dýchavičnosť. Podľa Venua Menona z Cleveland Clinic v Ohiu, ktorý sa však na štúdii nezúčastnil, medzi varovné signály patria aj pretrvávajúca nevoľnosť, závraty a únava.

V odbornom článku uvádzajú, že vekový priemer pacientov bol 53 rokov a išlo zväčša o mužov. Zo 430 prípadov s prvotnými príznakmi pociťovalo bolesť na hrudníku 54 percent mužov a 24 percent žien. Tridsaťjeden percent žien a 14 percent mužov zas zažívalo dýchavičnosť.

Ako autori zistili, zhruba u polovice pacientov môžu podobné symptómy signalizovať nadchádzajúcu zástavu srdca už štyri týždne vopred. Takmer všetci z nich ich zas zažívajú v rozpätí 24 hodín pred príhodou. Podľa Sumeeta S. Chugha zo Cedars-Sinai Heart Institute v Los Angeles toto zistenie umožňuje predísť náhlym srdcovým príhodám a znížiť tak úmrtnosť. V štúdii, pre ktorú zozbierali dáta o 839 pacientoch, totiž spolu s kolegami z Oregon Health & Science University, Université Descartes v Paríži a nemocnice Européen Georges-Pompidou uvádza, že v prípade zalarmovania záchrannej služby sa šanca na prežitie zvyšuje zo šiestich na tridsaťdva percent.

reklama:

Odporúčané

K téme

Ako myslieť štíhlo? Tu je 15 motivačných tipov 5 krokov, ako naštartovať váš metabolizmus

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.