Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rakovina, onkologický pacient, zdravie, choroba, nemocnica, liečenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
21. júla 2019 ZdravieZdravý život od Milota MezeiováSITA

Prekvapujúci dôvod, prečo ochorieme na rakovinu!

Stravujete sa zdravo, nefajčíte, pravidelne cvičíte a v lete to so slnkom nepreháňate? To všetko má znížiť riziko vzniku nádorového ochorenia. Ale predsa… Vedci prišli s touto prekvapivou príčinou.

Každý z nás sa chce vyhnúť rakovine a mnohí aj preto niečo robíme. Jeme zdravé jedlá, nefajčíme a žijeme zdravý životný štýl. Nová štúdia však tvrdí, že tieto úsilia znížiť riziko vzniku rakoviny nie sú až tak účinné, ako sa zdajú. Vedci z Univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore tvrdia, že dve tretiny všetkých prípadov výskytu onkologických ochorení dospelých možno pripísať náhodným génovým mutáciám, ktoré podporujú rast nádoru. Inými slovami, väčšina prípadov rakoviny je spôsobená tým, že jednoducho máme smolu, lebo ide o náhodu.

Prečo náhoda rozhoduje?

V rámci uvedenej štúdie jej autori chceli pochopiť, prečo niektoré telesné tkanivá ( napríklad v tenkom čreve a pankrease )majú vyššiu mieru rizika rakoviny než ostatné. Preto sledovali počet delení kmeňových buniek, ktoré sa dejú v rámci 31 typov tkanív a získané údaje porovnali s výskytom rakoviny v rovnakých tkanivách u dospelých jedincov. Záver: Čím vyšší je počet bunkových delení v tkanive, tým vyššia je miera rizika vzniku rakoviny. „Naša štúdia ukazuje, že zmena v počte kmeňových bunkových delení v type tkaniva úzko súvisí so vznikom rakoviny,“ hovorí autor štúdie MUDr. Bert Vogelstein. Štúdia teda tvrdí, čím viac sa deje bunkových delení, tým väčšia je šanca, že náhodné mutácie nastanú a začne sa vyvíjať zhubný nádor.

reklama:

Nie vždy ide o náhodu

Keďže rakovina je otázkou šťastia a náhody, máme hodiť uterák do ringu, čo sa týka zdravého životného štýlu? Určite nie. Aj keď vedci identifikovali 22 typov onkologických ochorení, ktoré sú z veľkej časti zapríčinené náhodnými mutáciami, stále existuje deväť ďalších ( napríklad rakovina pľúc, kože, prsníka ), ktoré najviac ovplyvňujú dedičné faktory, vplyv prostredia a zdravého životného štýlu.

Druhá vec je, že „náhodné“ mutácie nie sú nevyhnutne až tak náhodné,“ hovorí ďalší autor štúdie MUDr. David Katz. „Mutácie buniek bývajú vyššie u tých, ktorí sú vystavení toxínom a nižšie u osôb žijúcich zdravší spôsob života,“ dodáva.

reklama:

Takže stále v podstate zostáva, že zdravým životným štýlom dokážeme znížiť riziko vzniku rakoviny, aj keď niekedy ide o náhodu…

reklama:

Odporúčané

K téme

8 najúčinnejších potravín v boji proti bolestiam hlavy Rakovina kože na Slovensku stúpa. Lekári varujú, takto sa neopaľujte

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.