Premýšľate nad opaľovacím krémom? Skúste prírodu!

Leto
shutterstock.com

Chránite svoju pokožku pred spálením? Čo tak vyskúšať prírodnú cestu? Oleje lisované z mrkvy, alebo malinových semiačok obsahujú filtre až do UV 40!

Nie každý z nás je zástancom chemických prípravkov na opaľovanie, ale keďže oleje, ktoré sú bežne dostupné, neobsahujú takmer žiaden UV faktor, sme odkázaní na klasické opaľovacie prípravky, alebo sa slniečku jednoducho vyhýbame.

My sme však pre vás vybrali pár prírodných olejov, ktoré dokonca spĺňajú kvalitu BIO a pýšia sa ochranným faktorom vyšším ako 30.

leto
aaa shutterstock.com

Pár vysvetliviek na úvod

Pred 30 rokmi nikoho netrápilo, či sa každé dve hodiny natieral ochranným prostriedkom pred nebezpečnými slnečnými lúčmi. Ale za posledných 10 rokov je slovo rakovina a melanóm kože spomínaný častejšie a častejšie, a preto takmer každý vie, že slnečné žiarenie sa skladá z UVA a UVB lúčov a zahrávať sa s nimi, nie je dobrý nápad…

UVA žiarenie: UVA žiarenie nie je také intenzívne ako UVB žiarenie, avšak preniká do hlbších štruktúr kože. Spôsobuje starnutie a rakovinu kože. UVA žiarenie je pre svoje dlhodobé účinky a žiadny výrazný príznak začervenania zákernejšie ako UVB.

UVB žiarenie: Nadmerné vystavovanie kože UVB žiareniu (opaľovanie) vyvoláva spálenie kože (začervenanie). Pri intenzívnom a dlhodobom pôsobení môže viesť až k nádorom kože.

SPF: skratka anglických slov Sun Protection Factor, čiže slnečný ochranný faktor. Je to číslo uvádzané na opaľovacom prípravku, ktoré nás informuje o možnosti predĺžiť svoj pobyt na slnku. Predĺženie závisí od našeho fototypu (od vrodených vlastností pokožky reagovať na slnečné žiarenie).

Najúčinnejší je malinový

leto
aaa shutterstock.com

Olej lisovaný zo semienok malín síce patrí do kategórie drahších, ale je veľmi účinný nielen v boji proti slnečným lúčom. Vzácny olej dokáže účinne chrániť pokožku po celý deň. Je bohatý na vitamín E, vďaka ktorému bráni stárnutiu pokožky a poškodzovaniu buniek.

Účinok: prevencia rakoviny prostaty a prsníka,

protizápalový a antioxidačný účinok,

vitamín E bráni starnutiu pokožky,

chráni pred UV žiarením,

obsahuje omega 3 mastné kyseliny.

Šesť jednoduchých krokov pre samovyšetrenie pokožky

Malinový olej má ochranný faktor SPF: 28-50
Olej lisovaný z mrkvových semienok obsahuje SPF v rozmedzí 38-40

Menej známy avelánový olej vás ochráni faktorom 12

Medzi jeho vlastnosti patrí napríklad:

-výborný opaľovací olej aj pre malé deti

-obsahuje vitamíny A, E, P a B1

-pôsobí proti vráskam a zlepšuje pružnosť pleti

-je regeneračný na vysušenú a poškodenú pokožku

-pôsobí preventívne proti vzniku pigmentových škvŕn

-pri vnútornom použití podporuje nervový a reprodukčný systém, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha udržiavať zdravé cievy

-priaznivo pôsobí na sliznice, zrak, vlasy aj nechty.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk