Príbehy zo života: Matka prehrala boj o život dcérky, nemocnica ju odpojí od prístrojov

nemocnica
Ilustračné foto: GettyImages

Dievčatko má rado kreslený film Trolovia a vždy keď skončí, rozplače sa. Podľa lekárov aj podľa súdu však jeho ďalší život nemá zmysel.

Odvolací súd v San Antoniu v americkom štáte Texas vo štvrtok rozhodol, že nemocnica v texaskom Fort Worth môže odpojiť od prístrojov jedenásťmesačné černošské dievčatko, ktoré je podľa lekárov nevyliečiteľne choré a jeho ďalšie udržiavanie pri živote podľa nich nemá zmysel. Súd tak nevyhovel matke malej Tinslee, Trinity Lewis, ktorá ho žiadala, aby vydal súdne nariadenie, ktorým nemocnici zakáže odpojiť jej dcéru od prístrojov. „Som veľmi frustrovaná. Každý v tejto miestnosti by, tak ako ja, požadoval viac času, keby Tinslee bola jeho dcéra,“ reagovala zronená matka na súdne rozhodnutie.

V Texase platí takzvané „pravidlo desiatich dní“, ktoré hovorí o tom, že keď lekári považujú ďalšie udržiavanie nevyliečiteľne chorého pacienta pri živote za nezmysluplné, a súhlasí v tom s nimi aj lekárska etická komisia, no príbuzní pacienta sú proti, majú lekári právo pacienta odpojiť od prístrojov po desiatich dňoch, ak sa dovtedy nepodarí nájsť inú nemocnicu, ktorá by sa oňho ďalej starala.

Presne to sa stalo v prípade malej Tinslee, ktorá má podľa lekárov veľmi vážne ochorenie srdca aj pľúc a musí byť nepretržite na „hadičkách“ a pod sedatívami. Lekári tvrdia, že neprežije dlhšie ako šesť mesiacov, a tiež to, že podľa nich trpí.

Jej matka však s lekármi nesúhlasí. Na súde okrem iného vypovedala, že napriek stavu svojej dcéry je to ľudská bytosť, pri ktorej sa dá pozorovať, že sa jej niektoré veci páčia a iné nie, a ona ako matka vie už rozpoznať aj jej unikátne vlastnosti, napríklad to, že je často „drzá“. „Ja chcem byť tá, ktorá o nej rozhodne,“ apelovala matka na sudcu. Dievčatko podľa nej nemá rado, keď jej niekto češe vlasy, a naopak má veľmi rado kreslený film Trolovia a vždy keď skončí, rozplače sa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk