Pripomeňte si módne pravidlá plesovej sezóny

Ples v opere
SITA

Vrchol spoločenskej sezóny je za dverami. Ples v opere už otvoril plesovú sezónu na Slovensku a ak si chcete osviežiť niekoľko základných pravidiel plesovej etikety, teraz je ten správny čas.

Haute Couture kolekcia Giambattista Valli na jeseň a zimu 2013/2014
Haute Couture kolekcia Giambattista Valli na jeseň a zimu 2013/2014 Giambattista Valli

Plesová sezóna je prehliadkou krásy, elegancie a šarmu dám i pánov. Po celej krajine sa počas nadchádzajúceho víkendu rozbehne kolotoč pestrých plesov a bálov, ktoré sú plné tanca, zábavy, stretnutí, ale i spoločenských nástrah. Tým sa môžete vyhnúť len tak, že si osvojíte základné pravidlá spoločenskej etikety, ktorá je na plesoch stále veľmi dôležitá.

Oblečenie

Zvoliť si to správne oblečenie na takéto spoločenské podujatie je hotová veda. Nestačí len vytiahnuť nejaké šaty a oblek, maličkosti na plesoch totiž veľmi zavážia, najmä ak má podujatie veľký spoločenský význam.

Dress code, ktorý sa uvádza na väčšine plesových pozvánok, je „black tie“. Ten v praxi znamená smoking pre pánov a večernú toaletu pre dámy. Výnimočne na svojej pozvánke môžete nájsť i usmernenie „white tie“, ktoré sa týka najvýznamnejších spoločenských podujatí (zvyčajne štátne udalosti, no ak sa nechystáte stretnúť s kráľovnou, je dosť možné, že sa tomu vyhnete).

Elegantný smoking môžu na väčšine plesov páni vymeniť i za oblek, ktorý však zásadne musí byť čierny či tmavomodrý. Šedý oblek sa na plesy nehodí, podobne ako ani výrazné vzorované materiály.

Exkluzívna Zlatá prehliadka plesových šiat
Módna značka Alain Delon Dámskajazda.sk/Aneta Brašeňová

Dámy sú už tradične ozdobou každého páru a spoločenské podujatia robia aj vďaka svojej móde pestrejšími. Na plesy patria zásadne dlhé šaty a veľké spoločenské róby. Hoci sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, na plesoch sa skôr nosí noblesa, pompéznosť a ozdobnosť. Tu je správny čas na luxusné materiály, výrazné doplnky a elegantné topánky.

Doplnky

Módne doplnky sú z veľkej časti doménou dám. Aj páni si však na svojom vzhľade na plesoch musia dať záležať. Ku smokingu i tmavému obleku patrí biela košeľa, ktorú páni dopĺňajú kravatou či motýlikom. Ten môžu farebne zladiť s oblečením svojej partnerky.

Šperkami muža sú tradične hodinky a nanajvýš dva prstene. Ak chcú svoj vzhľad ešte dodatočne ozvláštniť, staviť môžu na elegantnú sponu na kravatu či originálne manžetové gombíky.

Pre dámy je výber doplnkov omnoho zábavnejšou, no i zodpovednejšou úlohou. K večernej róbe patrí celý rad šperkov a iných doplnkov – kabelka, rukavice, šperky i bižutéria.

Základným pravidlom pri výbere šperkov a bižutérie je – jednoducho povedané – neprehnať to. Ak si vyberiete výrazné náušnice, mali by ste si k nim zobrať už len náramok, prsteň či zaujímavú listovú kabelku, ktorá takisto môže prebrať funkciu šperku. Ak si zas vezmete veľký náhrdelník, nemali by ste k nemu už nosiť i výrazné náušnice. Módne pravidlá sú však veľmi flexibilné a konečný výsledok vždy závisí od samotnej nositeľky a jej vkusu.

To najdôležitejšie

Plesová etiketa je nesmierne zložitá a presná. Pravidlá by ste mali dodržiavať už od príchodu do šatne až po odchod z podujatia. Základným pravidlom je však najmä to najočividnejšie – na ples sa nikdy nechodí osamote. Po vašom boku vždy musí byť partnerka alebo partner, ktorý vás počas celého večera sprevádza. Páni by mali na plesoch tancovať len so svojou partnerkou, prípadne s dámami od svojho stola.

A nakoniec je dôležité pripomenúť ešte jedno veľmi dôležité pravidlo: nezabudnite sa fantasticky zabávať!

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk