Rezaný, živý alebo umelý Vianočný stromček? Akému stromčeku dávate prednosť vy?

Vianočný stromček

Umelý vianočný stromček vydrží v závislosti na kvalite výroby desiatky rokov, vie ale naozaj nahradiť kúzlo skutočného stromčeka, či už rezaného alebo živého?

Vianočný stromček
https://www.gettyimages.com

Rezané vianočné stromčeky

Rezané vianočné stromčeky sú klasikou a tradíciou. Prečo práve ihličnan? Je stále zelený a neopadavý (pokiaľ nie je zrezaný), čo symbolizuje večný život. Tvrdí sa tiež, že za „vynálezom“ vianočného stromčeka stojí protestant Martin Luther, zrejme však ide len o historickú konštrukciu.

A že rezané stromčeky stále vedú, dokazuje fakt, že sa ich predá každoročne viac ako milión. Avšak na rozdiel od tých tradičných, sa čoraz častejšie objavujú dovozové cudzokrajné kultivary pestované v našich podmienkach. Tienistou stránkou rezaných stromčekov je, že sú rezané so značným predstihom, čo ovplyvňuje ich životnosť.

Rezaný stromček si kúpime, načo je zabalený do sieťoviny a my ho musíme doma vybaliť tak, aby sme nezničili vetvy. Potom je treba trochu zrezať kmeň, aby sme uvoľnili kapiláry, ktoré mohli byť zaliate živicou, a ktorými stromčeku vedú vodu do koruny a ihličia. Takto upravený stromček vložíme do nádoby s vodou a necháme do Vianoc na chladnom mieste. Ak nemrzne, stačí balkón či záhrada.

Do bytu stromček premiestnime až na štedrý deň, umiestnime ho na svetlé miesto, ale nie na priame slnko a tiež čo najďalej od radiátora. Nezabudneme tiež naliať do stojanu vodu. Stromček čerpajúci vlahu vydrží dlhšie. Pomôže tiež rosiť ihličie rozprašovačom. Pokiaľ ale na tieto kroky rezignujeme a kúpime si jedličku, do troch kráľov vydrží určite. Na druhom mieste je v trvanlivosti borovica a na treťom smrek. Ako vianočný stromček sa nepoužívajú tuja, tisy ani borievky a iné druhy ihličnatých drevín. Smrekovce sú navyše opadavé.

Živé stromčeky v kvetináči

Stromčeky v kvetináči volia najčastejšie „ekológovia,“ čiže ľudia, ktorí sa chcú správať (a tiež správajú) šetrne k prírode. Živé stromčeky tiež volia tí, ktorí sú predovšetkým schopní sa o ne starať. Kúpiť si možno obľúbené kanadské, ale aj iné jedle, strieborné smreky a iné druhy živých ihličnanov v mobilných nádobách. Nevýhodou strieborného smreku je značná pichlavost tuhých ihlíc, ako ideálny sa v každom prípade javí aj v živej podobe jedľa. Nepichajú, majú nádherný vzhľad a príjemne voňajú.

Tienistou stránkou živých stromčekov je ale fakt, že patria von a práve ich umiestnenie v zime do interiéru im naozaj neprospieva. Sú totiž vo vegetačnom pokoji a premiestnením do teplého interiéru ich prebudíme k životu. Pritom nemajú dostatok svetla a potrebujú práve odpočívať. V každom prípade je potrebné taký stromček na interiér pomaly pripraviť. Najprv ho umiestnime do chladnejšej chodby, potom až do bytu a čo najskôr po Vianociach by mal opäť zamieriť von. Do Troch kráľov určite nečakáme. Opäť ale postupujeme opatrne, šok z tepla zmiernime umiestnením do chladnejšej miestnosti a miernu zálievkou. Tu by mal zostať cca mesiac, než ho opäť umiestnime von. Počas jedného roka vyrastie taký stromček o jedno poschodie, načo bude budúce Vianoce slúžiť znova

Umelé stromčeky

Umelé stromčeky sú najčastejšie vyrábané z PVC, ktorého základnou surovinou je ropa, a často obsahujú aj látky, ktoré sú zdraviu škodlivé, a ktoré mnohokrát prekračujú povolenú normu. Jedná sa predovšetkým o ťažké kovy, ako sú silne toxické kadmium alebo chróm. Umelé stromčeky patria medzi výrobky, ktoré sa vo veľkom množstve dovážajú z Ázie, kde sú povolené normy pre použitie chemikálií iné ako u nás. V niektorých prípadoch presahujú tie naše až v rádoch.

U umelých stromčekov si možno vybrať veľkosť, druh a farbu, načo nemusíme stromček kupovať každý rok znova. Vydrží aj mnoho desiatok rokov. Po Vianociach nám navyše odpadnú povinnosti s likvidáciou opadávajúceho stromčeka. Pozor však na horľavosť, aj umelá hmota horí a to dokonca rýchlejšie ako ihličie plné vody, vône stromčeka sa nedočkáme a umelý vzhľad jednoducho nemožno zamaskovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom